RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...
Üniversitemiz Öğrencileri Elektromobil Araç Üretti
02 Kasım 2017 Perşembe - Görüntülenme: 3718

Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü öğrencileri Öğretim Üyemiz Yrd. Doç. Dr. Ersen BEYATLI öncülüğünde yüksek verimliliğe sahip elektromobil araç üretti.

Üniversitemiz Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ersen BEYATLI öncülüğünde, Mühendislik Fakültesi öğrencileri Berkan Emre İNCE, Bünyamin METE,  İbrahim BULDU, Emrah KAPUKAYA, M. Raşit ALADAĞ,  Furkan SARI,  Ayetullah BOZTAŞ, Abdullah BOZKURT ve Aydan Burcu BAŞER’den oluşan ATMACA ekibi, Nisan ayında üretim çalışmalarına başlayarak dört ay içerisinde yüksek verimliliğe sahip bir elektromobil üreterek Alternatif Enerjili Araç Yarışlarında Üniversitemizi temsil etmeye hak kazandı.

Üretimi tamamlanan elektromobil aracımız, TÜBİTAK tarafından Kocaeli Körfez Yarış Pisti’nde bu yıl 13.sü düzenlenen uluslararası Alternatif Enerjili Araç Yarışları’nda Üniversitemizi temsil etti. ATMACA ekibi üretmiş oldukları araç ile yarışmada 51 üniversite takımından 18. oldu.

Kocaeli Körfez Pisti’ndeki yarışmada, 3 gün boyunca süren detaylı teknik kontrollerden başarı ile geçen ATMACA ekibi iki eleme aşamasını da geçerek 27 Ağustos 2017 günü gerçekleştirilen ana yarışmaya katılmaya hak kazandı. 30 tur üzerinden gerçekleştirilen ana yarışmada, 100 km’de 1,4 TL değerinde yakıt tüketimine sahip ATMACA Elektromobil 18. olarak bu alanda uzun yılların deneyimine ve çok büyük imkânlara sahip olan pek çok rakibin önünde yarışmayı tamamlamayı başardı.

Rize Valisi Erdoğan BEKTAŞ, Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN ve Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ali BİLGİN yarışmada güzel bir başarı elde eden ATMACA ekibinin ürettiği elektromobil aracı inceleyerek Öğretim Üyelerimiz ve öğrencilerden aracın teknik özellikleri hakkında bilgi aldılar.

ATMACA elektromobil, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, TÜBİTAK, Çayeli Bakır İşletmeleri, Rize Valiliği, Çaykur, Kale Marketleri, Riport, DowAksa ve ARG3’ün katkılarıyla üretildi.

Üniversitemiz ATMACA ekibini tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )