RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...
Temiz Deniz, Temiz Dünya
15 Kasım 2023 Çarşamba - Görüntülenme: 785

Üniversitemiz Su Ürünleri Fakültesi ve Deniz Elçileri Topluğu tarafından "Temiz Deniz, Temiz Dünya" sloganıyla İyidere Sarayköy Plajı'nda kıyı temizliği etkinliği düzenlendi.

Plastik çöpler ve çevresel etkileri ile ilgili farkındalık yaratmanın amaçlandığı etkinlikte, kıyıdan bir saatlik çalışma sonucu plastik, cam, su şişeleri ve metal malzemelerden oluşan 200 kilogram atık toplandı.

İyidere Plajı'nın kendileri için izleme istasyonu olduğunu belirten Üniversitemiz Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ülgen Aytan, plastiklerin çevreye verdiği zararlar ve değişimleri hakkında fikir sahibi olduklarını söyledi.

Bölgede her yıl, artan miktarda tek kullanımlık plastikler bulduklarını ifade eden Doç. Dr. Aytan, “Bulduğumuz çöplerin hepsi parçalanma eğilimindeler. Yakın geleceğin mikro ve nano plastikleri olacaklar. Köpükler plajda en çok bulduğumuz plastikler. Özellikle Karadeniz'de balıkların kutulanmasında, taşınmasında kullanılıyor. Gıda ambalajı olarak kullanılıyor. Her türlü paketleme ve yalıtım malzemesi olarak hayatın çeşitli alanlarında var. Bir tane köpük objesi denize girdiği zaman binlercesine, on binlercesine ayrılıyor.” dedi.

Doç. Dr. Aytan, plastiklerin deniz ve insan yaşamı için büyük risk teşkil ettiğine dikkat çekerek, “Plastiklerin çoğu endokrin bozucu ve kanserojen madde. Biz aslında denize ne gönderirsek sonunda nihai tüketici olarak her şey bize besin zinciri aracılığıyla geri dönüyor. Karadeniz'in maalesef yarı kapalı deniz olması, nehirler aracılığıyla Avrupa'dan sanayileşmiş 16 ülkeyle birlikte toplam 22 ülkenin drenaj alanını oluşturuyor olması nedeniyle plastik kirliliği bakımından şanssız bir deniz.” diye konuştu.

Nehirlerin önemli taşıyıcı olduğuna işaret eden Doç. Dr. Aytan, “En ufak bir yağışta özellikle Doğu Karadeniz gibi eğimin fazla, yağış rejiminin yüksek olduğu bölgede denize ulaşması an meselesi. Yakın zamanda yaptığımız çalışmalar, irili ufaklı derelerle bile saatte yüzlerce, binlerce farklı içeriğe sahip çöpün Karadeniz'e ulaştığını gösteriyor. Denizin bir taşıma kapasitesi var. Bu plastikler yüzyıllar boyu sahip oldukları kimyasalları suya bırakmaya, canlı ile etkileşmeye, soframıza dönmeye devam edecekler.” diyerek konuşmasını tamamladı.

Etkinliğe, İyidere Kaymakamı Eray Gürsoy, İyidere Belediye Başkanı Saffet Mete, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

RTEÜ BASIN

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )