RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...
Öğretim Üyemiz Antarktika Horseshoe Adasındaki Plastik Kirliliğini Araştıracak
29 Eylül 2023 Cuma - Görüntülenme: 798

Üniversitemiz Su Ürünleri Fakültesi Su Ürünleri Temel Bilimleri Bölümü Deniz Biyolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ülgen Aytan yürütücülüğündeki, “Antarktika Horseshoe Adasında, Plastik Kirliliği Kaynakları ve Risk Analizi” başlıklı proje, 2023 Yılı "KUTUP-1001" çağrısı kapsamında desteklenmeye değer bulundu.

Proje çerçevesinde, 2024 yılında gerçekleştirilecek olan Türkiye Antarktika Bilim Seferi-VIII (TAE-8) kapsamında plastik kirliliği Horseshoe adasında ilk kez tüm boy grupları göz önünde bulundurularak ekosistemi temsil edecek çevresel matrislerde bütünsel olarak ele alınacak. Plastikler, deniz ve göllerde seçilen istasyonların yüzey suları ve sedimentleri ile seçilen sahil bölgeleri sedimentlerinden toplanacak. Fiziksel ve kimyasal olarak sınıflandırılacak olan plastiklerin ekosistem üzerinde teşkil ettiği olası riskler kapsamlı olarak değerlendirilecek.

Desteklenen proje ile, Türk bilim üs noktasının kirlilik durumu belirlenerek uzun vadede üsten kaynaklanabilecek kirlenmenin saptanması ve kirliliğin önüne geçilebilmesi amaçlanıyor.

Proje sonuçları, gelecekteki çevresel değerlendirmeler için temel teşkil edecek olup ayrıca global ölçekte hızla büyüyen bir tehdit olan plastik kirliliğinin Antarktika’da azaltılması ve alınması gereken tedbirler de bilim dünyası ve karar vericilere yol gösterici olacak.

RTEÜ BASIN

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )