RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...
Mandalina Hasat Şenliği Gerçekleştirildi
29 Kasım 2022 Salı - Görüntülenme: 2481

Üniversitemiz adına başvurusu yapılan "Rize Mandalinasının Klon Seleksiyonu ile Islahı Projesi" çerçevesinde 9 farklı mandalina çeşidinin tescilinin alınması için ÇAYKUR Atatürk Çay ve Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsünde kurulan bahçede öğrencilerimizin katılımı ile mandalina hasat şenliği gerçekleştirildi.

Etkinlikte, yürütücüsü olduğu proje hakkında bilgi veren Ziraat Fakültemiz Öğretim Üyesi Doç. Dr. Keziban Yazıcı, “Daha önce alınan 53 tane klondan 9 tanesi çok kaliteli olduğunu gösterdi. Bu klonlarla Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkezine başvurarak tescil sürecini başlattık. Şu anda tescilimizin son yılındayız. 2023 yılının Mart ayında Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ve Rize adına 9 tane mandalina çeşidini Türkiye Meyvecilik Tescil listesine kayıt edeceğiz. İsimler daha belli değil, yakın zamanda belli olacak. Rize mandalinası, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi mandalinası, İyidere mandalinası, Derepazarı mandalinası ve Pazar'ın yıldızı isimleriyle inşallah bu proje sonuçlanarak yaklaşık 70-80 yıllık tarihiyle mandalina Rize'de değer kazanacak.” dedi.

Rize mandalinası için çok fazla destek aldıklarını söyleyen Yazıcı, projenin sadece bölgemiz için değil ülkemiz için de çok önemli olduğunu belirtti.

Ülkemizin çeşitli illerinden gelerek üniversitemizde eğitim gören öğrencilerimiz ise, hayatlarında ilk defa mandalina hasadı gerçekleştirdiklerini, her ağaçta farklı bir mandalina tadıyla karşılaştıklarını ve çok keyifli bir gün geçirdiklerini ifade ettiler.

Etkinliğe, Rektörümüz Prof. Dr. Yusuf Yılmaz, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Mete Avcı, Prof. Dr. Nebi Gümüş, Üniversitemiz Genel Sekreteri Adnan Er, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

RTEÜ BASIN

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )