RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...
Üniversitemizde 3. Uluslararası Bitki Biyolojisi Kongresi Gerçekleşti
23 Eylül 2022 Cuma - Görüntülenme: 2022

Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü tarafından 21-23 Eylül 2022 tarihleri arasında 3. Uluslararası Bitki Biyolojisi Kongresi gerçekleştirildi.

Üniversitemiz Kongre ve Kültür Merkezi Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen program saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın söylenmesi ile başladı.

Üniversitemiz Kongre ve Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen açılış töreninde, Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Kongre Başkanı Prof. Dr. Serdar Makbul, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Tomakin, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mete Avcı ve Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin açılış konuşması yaptı.

Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Kongre Başkanı Prof. Dr. Serdar Makbul konuşmasında, Rize'nin her türlü turizm faaliyetine öncülük yapmanın yanında botanikçiler açısından ayrı bir dünya örneği sergilediğini belirtti.

Makbul, Rize'nin iki binin üzerinde tür çeşitliliği, sıfır metreden üç bin metrelere kadar farklı yükseltiler ve farklı bitki örtüsü tipleri ile önemli biyoçeşitlilik merkezlerinden birisi olduğunu ifade etti.

Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Tomakin ise konuşmasına Fen Edebiyat Fakültesinin tarihçesini anlatarak başladı. Fakülte olarak yaptıkları çalışmalar ve hayata geçirdikleri projeler hakkında katılımcılara bilgiler veren Prof. Dr. Tomakin, düzenlenen etkinliğin ülkemizi bilim yarışında bir basamak daha ileriye taşıyacağına inancının da tam olduğunu söyledi.

Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mete Avcı, dünya yüzeyinde bitkisel kaynakların ortaya çıkartılması ve bunların tanınır hale getirilerek insanlık yararına sunulmasının son derece önemli olduğunu söyledi.

Avcı, temel bilimlerin bir parçası olan biyolojinin, canlı yaşamını her yönüyle inceleyen bir bilim dalı olduğunu ifade ederek, “Özelikle üretici canlılar olması yönü ile bitkiler hayatımızın her anında yer almaktadırlar. Bitkiler, soluduğumuz oksijenin kaynağı ve yediğimiz gıdaların ham maddesidir. Botanik biyoloji bilimi içerisinde önemli yere sahiptir.” dedi.

Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin ise konuşmasında, biyolojinin temel bilimlerden biri olduğunu hatırlatarak bitki çeşitliliği anlamında da zengin bir floraya sahip olan Doğu Karadeniz’in özellikle de Rize’nin biyologların ilgi duyduğu coğrafya olduğunu söyledi. Metin konuşmasını, kongrenin gerçekleşmesinde katkı sunanlara teşekkür ederek tamamladı.

Konuşmaların ardından kongreye destek verenlere plaket takdim edildi.

Açılış konuşmalarının ardından farklı başlıklar altındaki oturumlar gerçekleştirildi.

Bilimsel ayağı iki gün süren kongrenin son günü ise katılımcılara, ilimizin önemli turistik yerlerinin tanıtıldığı bir gezi programı gerçekleştirildi.

Sempozyumun açılışına, Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Mete Avcı, Prof. Dr. Nebi Gümüş, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Tomakin, dekanlar ve akademisyenler katıldı.

RTEÜ BASIN

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )