RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...
Öğretim Üyelerimizin Projesine TÜBİTAK’tan Destek
03 Ağustos 2022 Çarşamba - Görüntülenme: 2837

Üniversitemiz Su Ürünleri Fakültesi Su Ürünleri Temel Bilimler Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Hakan Karaoğlu, Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatih Şaban Beriş ve Giresun Üniversitesi Espiye Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Derya Efe danışmanlığında, Etka Biyoteknoloji ve Danışmanlık LTD ŞTİ’nin yürütücüsü olduğu, “Unlu Gıda Endüstrisinde Kullanılmak Üzere Thermofilik Anoxybacillus Türlerine Ait alfa-Amilazların Potansiyellerin Değerlendirilmesi” başlıklı proje TÜBİTAK 1501-Sanayi Ar-Ge Destek Programı ile desteklendi.

Gıda ve tarım alanında, öncelikli alanlar içerisinde yer alan ekmekçilik ve meyve suyu üretim teknolojilerine yönelik enzimlerin yerli üretilmesi kapsamında sunulan bu proje ile alfa-amilaz üretilmesi hedeflenmiştir. Ticari üretiminin hazır hale getirilmesi planlanan enzim, ülkemiz ekmek ve meyve suyu yapımında kullanımının yanı sıra diğer endüstrilerde de kullanılabilecektir.

Elde edilen enzimler endüstriyel ölçekte üretilerek sanayide kullanılmak üzere kullanıcıların hizmetine sunulacaktır. Enzimin başarılı bir şekilde üretilmesi ülkemizin ihtiyacını karşılayacağı gibi yurt dışı ihracatı açısından önemli bir potansiyeli oluşturmaktadır. Endüstriyel bir enzim olan ve yurt dışından ithal edilen alfa-amilazın yenilikçi özgün yöntemlerle milli ve yerli üretilmesi ülkemizde ilk defa yapılacaktır.

Projesi desteklenen Öğretim Üyelerimizi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

RTEÜ BASIN

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )