RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...
Üniversitemiz Pazar Meslek Yüksekokulu’nda Ata Tohum Takas Etkinliği Düzenlendi
01 Nisan 2022 Cuma - Görüntülenme: 1950

Üniversitemiz Pazar Meslek Yüksekokulu öğrencileri, genetik bir miras olan ata tohumun korunarak üretiminin sağlanması amacıyla farklı il ve ilçelerde ikamet eden öğrencilerin gönüllü katılımıyla tohum takas etkinliği düzenledi.

Yüksekokulda düzenlenen etkinlikle öğrenciler yıllardır korunarak ticari veya bireysel olarak üretilen fakat bölgemizde ana tarım ürünü çay olması sebebiyle sayıları ve çeşitleri azalarak oldukça kısıtlı bir alanda üretimi devam eden farklı türlerde sebze ve baharat tohumlarını birbirleriyle değiştirme imkânı buldular.

Öğr. Gör. Songül Yıldız ve Öğr. Gör. Ahmet Midilli tarafından koordine edilen ‘’Ata Tohum Takas Etkinliği’’nde öğrencilere ata tohum çeşitliliğinin korunması ve yerel tohumun gelecek nesillere ulaşmasının önemi hakkında bilgi verildi.

Ayrıca öğrencilere, hayat boyu çevrelerinde ata tohum farkındalığı oluşturmalarının bu mirasın korunmasına vereceği katkı anlatıldı.

Etkinlikte elde edilen ata tohumlarının devamlılığının sağlanması amacıyla tohum ekim dönemlerinde Yüksekokulumuza ait parsellerde tohumların ekimleri yapılacak.

Ata tohum; atalık, yerli veya yerel tohum olarak da bilinmekte ve ülkemizin genetik çeşitliliğinin önemli bir bölümünü oluşturmakta.

 

RTEÜ BASIN

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )