RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...
Amerikan Beyaz Kelebeğinin Zararlı Etkileri Araştırılacak
10 Şubat 2022 Perşembe - Görüntülenme: 2450

Fındık zararlısı olan Amerikan Beyaz Kelebeğine karşı geliştirilen ve yürütücülüğünü Üniversitemizin yaptığı proje desteklenmeye hak kazandı.

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM), Ar-Ge Destek Programı 17. Proje Çağrısı Kapsamında “Hyphantria Cunea Granulovirus (Hycugv) Orjinli Yerel Viral Biyopestisitin Amerikan Beyaz Kelebeği (Hyphantria cunea, Drury, Lepidoptera: Arctiidae)’nin Mücadelesinde Kullanılma Potansiyelinin Saha Koşullarında Araştırılması (TAGEM-21/AR-GE/08)” başlıklı proje desteklenmeye hak kazandı.

Yürütücülüğünü Üniversitemizin yaptığı projenin ortağı Karadeniz Teknik Üniversitesi, Trabzon Üniversitesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Giresun Fındık Araştırma Enstitüsü, Ziraat Mühendisleri Odası Trabzon Şubesi ve AGROBEST GRUP firması olacak.

Üniversitemiz Pazar Meslek Yüksekokulu Dr. Öğr. Üyesi Zeynep Bayramoğlu’nun yürütücüsü olduğu, Prof. Dr. İsmail Demir, Doç. Dr. İslam Saruhan, Dr. Öğr. Üyesi Dönüş Gençer, Yüksek Ziraat Mühendisi Zeynep Şahin Taylan ve Ziraat Mühendisi Cemil Pehlevan’ın araştırmacı olarak yer aldığı proje ile önemli bir fındık zararlısı olan Amerikan Beyaz Kelebeğine karşı geliştirilen prototiple viral biyopestisitin saha koşullarındaki zararlı etkinliğinin araştırılması hedefleniyor.

 

RTEÜ BASIN

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )