RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...
Cumhurbaşkanımız RTEÜ’de Toplu Açılış Törenine Katıldı
12 Şubat 2021 Cuma - Görüntülenme: 6086

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen Toplu Açılış Törenine katıldı

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi Ek Binası, Çayeli Eğitim Fakültesi Ek Binası ve Ahmet Erdoğan Camii’nin açılışı gerçekleştirilen törene; başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere eski TBMM Başkanı İsmail Kahraman, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Rize Milletvekilleri Hayati Yazıcı, Dr. Osman Aşkın Bak ile Muhammed Avcı, Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci, MGK Genel Sekreteri Seyfullah Hacımüftüoğlu, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Anayasa Mahkemesi Üyesi Yıldız Seferinoğlu, Danıştay Üyesi İbrahim Er, Rize Valisi Kemal Çeber, Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, Rize Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Patlak, Adalet Komisyonu Başkanı Adem Amaç, İdare Mahkemesi Başkanı Ali Hamza Şahin, RTEÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman, Rize İl Jandarma Komutanı Albay Hakan Dedebağı, İl Emniyet Müdürü Nurettin Gökduman, RTEÜ Geliştirme Vakfı Başkanı Nusret Bayraktar, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Fahri Kasırga, RTEÜ Geliştirme Vakfı Genel Sekreteri Av. Harun Mertoğlu, RTEÜ Geliştirme Vakfı Mütevelli Heyeti Üyeleri Necmeddin Bilal Erdoğan, Hamdi SAFİ, Abdulkadir Kart ve Ali Kopuz, STK üyeleri, akademik ve idari personel katıldı.

Program Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinin tanıtım filmi ile başladı.

Törenin açılış konuşmasını yapan RTEÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman, RTEÜ’de hizmete girecek olan eğitim-öğretim binaları ile Ahmet Erdoğan Camiinin tamamlanması dolayısıyla düzenledikleri törene katılımlarından dolayı başta Cumhurbaşkanı olmak üzere tüm konuklara teşekkür etti.

Kuruluşunun 15. yılı olması münasebetiyle farklı bir heyecan yaşadıklarını kaydeden Rektör Prof. Dr. Hüseyin Karaman: “Malumlarınız olduğu üzere 15 yıl bir Üniversitenin kurulması,  gelişmesi ve kurumsallaşması için kısa bir zaman dilimidir. Ancak zatıâlilerinizin destekleri, Üniversitemiz Geliştirme Vakfı ve hükümetlerimizin katkıları ile akademik ve idari personelimizin özverili çalışmaları neticesinde Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, geçen bu zaman zarfında fiziki alt yapı, akademik kadro, eğitim-öğretim kalitesi ile akademik performans ve başarı açısından çok önemli mesafeler kat etmiştir.” dedi.

Üniversite olarak hayata geçirdikleri projeler ve çalışmalardan da söz eden Rektör Prof. Dr. Hüseyin Karaman : “Göreve geldiğimiz andan itibaren bilgi ve değer üreten üniversite sloganı ile çıktığımız yolda “kem âlât ile kemâlât olmaz” ilkesinden hareketle önce Üniversitemizin fiziki alt yapısını nitelikli hale getirmeye çalıştık. Bu anlamda zat-ı alilerinizin katıldığı törenlerle İlahiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile Hukuk Fakültesi, Ardeşen Turizm Fakültesi eğitim binalarını, Kongre ve Kültür Merkezini, Tıp Fakültesi Klinik Simülasyon Eğitim Merkezini, Ali Hazar Karamehmetoğlu Camii ile Geliştirme Vakfımız tarafından akademik ve idari personelimiz için modern bir yaşam alanı olarak yaptırılan Güneysu Konaklarının açılışlarını yaptık. Şu anda 330 akademik ve idari personelimiz bu konutlarda kalmaktadır.

Şimdi de Eğitim Fakültemiz, Mühendislik ve Mimarlık Fakültemiz Ek Binaları ile Ahmet Erdoğan Camii’nin açılışını yapıyoruz. Açılışını yapmakta olduğumuz bu tesislerin Üniversitemize, ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.

Aynı anda 175 hastanın diş tedavisi olabileceği, diş hastalıkları ile ilgili bütün tedavilerin yapılacağı, bünyesinde yataklı servisleri de olan 25.000 metrekare kapalı alana sahip Diş Hekimliği Fakültesi binamız bitmek üzere olup son düzenlemeler yapılmaktadır. İlimize ve bölgemize önemli hizmetler verecek olan Fakültemizde 1 Mart itibariyle hasta kabul etmeye başlayacağız. Hem eğitim-öğretim hem de sağlık hizmeti sunacak olan Diş Hekimliği Fakültesi binamızın açılışını da yine zat-ı alilerinizle birlikte yapmayı arzu etmekteyiz.

Üniversitemiz akademik ve idari personeli ile öğrencilerimiz için çok önemli bir sosyal, sportif ve rekreasyon alanı olan sahil dolgumuzun dolgu kısmını ve yol geçişini tamamladık, üst yapısının yapım ihalesini de gerçekleştirdik, yakında çalışmalar başlayacak. Türk Alman Üniversitesi ve Üniversitemiz Geliştirme Vakfı ile birlikte kurduğumuz teknokentin inşaatı hızlı bir şekilde devam etmektedir. Sağlık Bilimleri Fakültemizin proje çalışmaları devam etmekte olup birkaç ay içerisinde ihale sürecini tamamlayarak yapımına başlayacağız.” ifadelerini kullandı.

Üniversite Rektörü, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinin tercih edilirlik ve yerleşme oranı ile akademik performans ve başarısından da söz etti.

Bu çerçevede Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nin akademik başarı ve performans açısından; ülkemizde 2000 yılından sonra kurulmuş olan 95 Üniversite arasında 12. Sırada yer aldığını; Londra Merkezli araştırma kuruluşu Thimes’ın yapmış olduğu değerlendirmeye göre dünyanın en iyi ilk 1.500 üniversitesi arasına girdiğini ve Türkiye’den bu listeye 43 üniversite girebilirken, Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesindeki üniversitelerden sadece biz ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi Dünyanın en iyi üniversiteleri listesine girme başarısını gösterdiğini; Webometrics Dünya Üniversite Sıralamasına göre son 5 yılda Üniversitenin yedi bin basamak yükseldiğini; 2013 yılında Üniversitemizin hiçbir patenti yokken, bu gün itibariyle 21 çalışmanın Türk Patent ve Marka kurumu tarafından tescil edilerek patent alma başarısı gösterdiğini ifade etti.

Rektör Prof. Dr. Karaman konuşmasının sonunda RTEÜ’nün kurulmasında ve bugünlere gelmesinde katkı ve destekleri dolayısıyla başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, YÖK Başkanına, Üniversite Geliştirme Vakfına, öz verili olarak çalışan akademik ve idari personel ile katkısı olan herkese teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan törende konuşmasına Mahmut Celalettin Ökten’in, Üniversitemiz Kongre ve Kültür Merkezi’nin dış duvarında yazılı olan bir sözünü okuyarak başladı. Cumhurbaşkanı, “Asrın ihtiyaçlarını müdrik doğuyu ve batıyı iyi bilen münevver, dindar görüneceğim diye mutaassıp olmayan, aydın görüneceğim diye de dinden taviz vermeyen, tavizsiz fakat müsamahakâr bir gençlik’ Şimdi bizler buna gerçekten muhtacız. Buna ihtiyacımız çok büyük ve karşımda şu anda Recep Tayyip Erdoğan Üniversitemizin kıymetli yöneticilerini ve hocalarını, değerli misafirleri, sevgili hemşehrilerimi bu anlayış ve idrak içerisinde görüyor ve alkışlıyorum” ifadelerini kullandı.

Yaklaşık 6 aylık bir aranın ardından memleketi, ana-baba ocağı, ata yurdu Rize’de olmaktan mutlu olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kısa süre önce bir televizyon programında birileri üniversite sayılarını hani 76’dan 207’ye çıkarmamızı eleştirirken bir taraftan da şunu söylüyor ‘Bugün profesörü olmayan üniversiteler var, bunlarla mı övünüyorlar’ diyor. Biraz önce Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’ndeki profesör sayısını duyunca bu kulakları olup da duymayanlar inşallah duymuşlardır’ diye temenni ediyorum. İşte 100’ün üzerinde sadece profesörü olan bir o kadar daha fazla doçenti olan üniversite” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rize programı ve ülke gündemi ile ilgili gelişmeleri anlatarak konuşmasını tamamladı.

Konuşmaların ardından Rektör Prof. Dr. Hüseyin Karaman günün anısına Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a RTEÜ Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Elemanlarının editörlüğünde ülkemizin farklı üniversitelerinde görev yapan akademisyenlerin katkıda bulundukları ve Cumhurbaşkanımız tarafından da takdim yazısı yazılan “İlk Çağ’dan Günümüze Rize” kitap setini takdim etti.

Daha sonra Cumhurbaşkanımız tarafından Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Ahmet Erdoğan Camii’ni yaptıran aile adına Mehmet Erdoğan’a, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Ali Hazar Karamehmetoğlu Camiini yaptıran aile adına da Şaban Aziz Karamehmetoğlu’na plaket takdim etti.

Hediyelerin ardından Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, bakanlar ve protokol üyeleri ile birlikte Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Ek Binası, Eğitim Fakültesi Ek Binası ve Ahmet Erdoğan Camiinin açılış kurdelesini kesti.

Törenin ardından Rektörlük makamına geçen Cumhurbaşkanımız burada şeref defterini imzaladı. Rektörlük makamında Rektörümüz tarafından Cumhurbaşkanımıza Üniversitemizin kuruluşundan bu güne gelişim sürecini anlatan brifing verildi. Programını tamamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bakanlar ve protokol üyeleri ile birlikte Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nden ayrıldı.

 

Not: Rektörümüzün Toplu Açılış Töreninde Yaptığı Konuşmanın tam metni için tıklayınız.

 

 

 

RTEÜ BASIN

 

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )