RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...
Şimşir Ağaçları Hastalık Etkenine Karşı Biyolojik Mücadeleli Çözüm
31 Ağustos 2020 Pazartesi - Görüntülenme: 2389

Tarım ve Orman Bakanlığı 12. Bölge Müdürlüğü ve Üniversitemiz işbirliğiyle, Kaçkar Dağları Milli Parkı Müdürü Sinan AYTAN ve Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim üyesi Prof. Dr. Şengül ALPAY KARAOĞLU tarafından 2019 Ekim ayında başlatılan bir çalışma ile Kaçkar Dağları Milli Parkı’nda yer alan Şimşir Parkı’nda henüz can suyunu kaybetmemiş şimşir ağaçlarının yeniden yeşermeleri ve canlanmaları için biyolojik mücadele başlatılmıştır.

Türkiye’nin tek yaşlı şimşir ormanı olan ve Dünya Doğayı Koruma Vakfınca (WWF) koruma altına alınması gereken 200 ekolojik bölge arasında gösterilen bölgede hastalık 2010 yılında görülmeye başlamış, şimşirlerin gövde ve dallarında çürümeler, odun dokusunun niteliğinde bozulma ve zaman içinde ağaçlarda kuruma baş göstermiştir.

Hastalıkla mücadele etmek amacıyla Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Şengül ALPAY KARAOĞLU ve çalışma ekibi tarafından biyolojik çözüme başvurulmuştur.

Çalışma ekibi, biyolojik mücadeleye çok sayıda ulusal ve uluslararası bilimsel makale ve bildiride bilimsel olarak kabul görmüş fungal bitki patojenlerinin bir kürü ile başlamıştır.

Çalışmada, bölge toprak florasından elde edilmiş ve çoğaltılmış biyolojik kontrol ajanı mantarlardan hazırlanan kür kullanılmış ve yararlı mantar türünün popülasyonu arttırılarak hastalık etkenlerinden korunma sağlanmaya çalışılmıştır.

Bir buçuk yılda yapılan biyolojik mücadele ile elde edilen gözlemlere bakıldığında, can suyu içeren şimşirlerin canlandığı, sağlıklı yapraklar oluşturduğu ve bölgenin kısmen de olsa yeşerdiği gözlenmiştir.

Hâlihazırda yararlı olduğu gözlenen bu uygulamanın, Şimşir ormanlarındaki hastalık etkeni mikroorganizmanın zararsız seviyelere düşene kadar ya da tamamen yok olana kadar devam ettirilmesi hedeflenmektedir.

RTEÜ BASIN

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )