RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...
YKS Öncesi Görevli Eğitimi Toplantısı
23 Haziran 2020 Salı - Görüntülenme: 3333

27-28 Haziran 2020 tarihlerinde tüm Türkiye genelinde olduğu gibi Rize’de de yapılacak olan 2020 yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavı (TYT, AYT ve YDT) öncesi, sınavın gerçekleştirileceği binaların Bina Sınav Sorumluları, Bina Sınav Sorumlu Yardımcıları ve Bina Yöneticileri ile Rektörümüz, ÖSYM Rize İl Sınav Koordinatörü Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN öncülüğünde ‘görevli eğitimi’ toplantısı düzenlendi.

Üniversitemiz İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu’ndaki toplantıda YKS’nin sağlıklı ve güvenli bir biçimde yürütülmesi amacıyla yapılan gerekli hazırlıklar, alınan tedbirler ve sınav esnasında dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili bilgiler veren Rektörümüz, içerisinde bulunduğumuz pandemi döneminde sınav görevlilerine her zamankinden daha fazla görev düştüğünü söyledi.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın Rize’de Rize Merkez ile birlikte Çayeli ve Ardeşen ilçelerinde yapılacağını ve Rize’de sınava 12.100 aday gireceğini belirten Rektörümüz, 27 Haziran Cumartesi günü Temel Yeterlilik Testi’nin, 28 Haziran Pazar günü de Alan Yeterlilik Testi ile Yabancı Dil Testi’nin yapılacağını belirtti.

Maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyularak sınav gerçekleştirileceğini ifade eden Rektörümüz, “Bu anlamda bütün önlemler alındı. Sınav salonları sınavdan bir gün önce temizlenecek ve dezenfekte edilecek. Sınava girecek adaylara sınav binalarının girişinde maske ve el dezenfektanı verilecektir. İsteyen adaylar kendi maskeleri, yüz siberlikleri ve el dezenfektanları ile de sınava girebilirler. Pandemi döneminin kuralları gereği sosyal mesafeye uyulması için sınav yapılan okulların bahçelerine sınava girecek adaylardan ve sınav görevlilerinden başka bir kimse alınmayacak. Dolayısıyla da öğrenci velileri sınav yapılan okulların bahçelerine giremeyecek. Bu konuda ailelerin anlayışlı olmasını bekliyoruz. Sınav salonlarında oturma düzeni sosyal mesafeye dikkat edilerek belirlendi. İnşallah herhangi bir sıkıntı ve mağduriyet yaşanmadan bu sınavı da başarıyla tamamlayacağız.” dedi.

Rektörümüzün konuşmasının ardından METEKSAN Rize İl Temsilcisi Doç. Dr. Yusuf ACUNER pandemi dönemi sınav uygulamalarını ve bina yöneticilerinin sorumluluklarını kapsamlı bir şekilde anlattı.

RTEÜ BASIN

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )