RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...
Üniversitemiz TÜBİTAK 1001 Projesi Kabul Sayısına Göre Tüm Üniversiteler Arasında 14. Sırada
20 Nisan 2020 Pazartesi - Görüntülenme: 4768

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, TÜBİTAK 1001- Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı kapsamında  proje kabul sayısına göre tüm üniversiteler arasında 14. sırada yer aldı. 

TÜBİTAK tarafından 1001-Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı kapsamında 2019 yılı 2. döneminde Araştırma Destek Programları Başkanlığı’na (ARDEB) önerilen projelerin bilimsel değerlendirme sonuçları açıklandı. Buna göre; Türkiye’nin farklı üniversitelerinden araştırmacılar tarafından toplamda 1.983 proje başvurusu yapıldı ve bu projelerden 1.596’sı bilimsel değerlendirmeye alındı. Değerlendirmeye alınan projeler arasından Türkiye’deki bütün üniversiteler arasından sadece 75 Üniversitenin sunduğu 186 projenin desteklenmesine karar verildi.

Proje kabul sayılarına göre Üniversitemiz, birçok eski ve köklü üniversiteyi geride bırakarak desteklenen 3 projesi ile tüm Üniversiteler  arasında 14. sırada yer alma başarısını göstermiştir. En çok projesi desteklenen ilk 13 üniversite ise; İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Ege Üniversitesi, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Bursa Uludağ Üniversitesi ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi’dir. Üniversitemizle birlikte 3 projesi desteklenen diğer üniversiteler ise İstanbul Üniversitesi, Marmara Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesidir.

Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve aynı zamanda Fen Edebiyat Fakültemiz Dekanı olan Prof. Dr. Serdar MAKBUL, Mühendislik Fakültesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Doktor Öğretim Üyesi Ersen BAYATLI ve Mühendislik Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Doktor Öğretim Üyesi Burak MARKAL'ın sunmuş oldukları projeler desteklenmeye değer bulunmuştur.   

Yıllardır proje kültürünün yerleşmesi ve araştırma odaklı Üniversite anlayışı ile hareket eden Üniversitemiz bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de Öğretim Elemanlarımıza Ar-Ge ve İnovasyon konusunda her türlü desteği vermeye devam edecektir. Bu vesile ile projesi desteklenen hocalarımızı tebrik ediyoruz. 

RTEÜ BASIN

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )