RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...
Üniversitemizde İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Konulu Panel Düzenlendi
12 Mart 2020 Perşembe - Görüntülenme: 4054

Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü tarafından Kongre ve Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda “Kabulünün 99. Yılında İstiklal Marşı ve Mehmet Akif” konulu panel gerçekleştirildi.

Prof. Dr. Hasan Ali ESİR’in oturum başkanlığında gerçekleştirilen panelde, Prof. Dr. İhsan SAFİ, Dr. Öğr. Üyesi Gül YILMAZ ÇAL, Dr. Öğr. Üyesi Gülşah ŞİŞMAN konuşmacı olarak yer aldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile başlayan program, İstiklal Marşı’nın yazılışı ile ilgili video gösterimi ile devam etti.

Panelde, ilk olarak Prof. Dr. İhsan SAFİ, İstiklal Marşı nedir, hangi şartlar altında, nasıl yazılmıştır? sorularının cevapları çerçevesinde sunumunu gerçekleştirdi.

SAFİ, istiklal mücadelesinin manevi önderi Mehmet Akif ERSOY’un İstiklal Marşı’nı Türk halkına armağan ettiği için Safahat’a almadığını ve İstiklal Marşı’nın aynı zamanda tarihi bir belge, bağımsızlık ve hürriyet eseri olduğunu belirtti.

İkinci konuşmacı olarak Dr. Öğr. Üyesi Gül YILMAZ ÇAL, Safahat’ın dilini söz varlığı açısından anlattı.

ÇAL, Mehmet Akif ERSOY’un şiirlerinde halkın konuşma dilinin tüm özellikleriyle kendini gösterdiğini ifade ederek, Akif’in dil ile ilgili fikirlerini birkaç madde halinde şöyle sıraladı: “Dil ne kadar sadeleşirse sadeleşsin Arapça ve Farsçadan alınan kelimelerin birçoğu Türkçe içerisinde yaşamaya devam edecektir. Her dilin bir şivesi olduğu gibi Türkçenin de kendine has bir şivesi, milli bir vakarı vardır. Türkler arasında bir dil birliği sağlanacaksa bu ancak Türkiye Türkçesi temelinde olabilir. Dilimizin sadeleşmesi bir mecburiyettir. Dilin sadeleşmesinde temel ölçü halkın lisanı ve yaşayan Türkçe olmalıdır. Dilin sadeleştirilmesi bir anda değil, uzun bir zaman içerisinde ve doğal akışında gerçekleştirilmelidir.”

Panelde son olarak Dr. Öğr. Üyesi Gülşah ŞİŞMAN, Safahat’ın Işığında Milletin Sesi Mehmet Akif Ersoy konulu sunumunu gerçekleştirdi.

ŞİŞMAN, Safahat’ın bölümleri arasında yer alan birinci, ikinci, üçüncü, dördüncü ve beşinci kitabın işlediği konuları ve ele aldığı meseleleri Akif'in şiirlerinden örneklerle anlattı.

Programın sonunda, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Ahmet İshak DEMİR, Prof. Dr. Adnan YILMAZ ve Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serdar MAKBUL tarafından panelistlere teşekkür belgesi takdim edildi.

Programa, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Ahmet İshak DEMİR, Prof. Dr. Adnan YILMAZ, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serdar MAKBUL, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )