RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...
Üniversitemizde Gürcüce Dil Kursu Açıldı
26 Şubat 2020 Çarşamba - Görüntülenme: 4842

Üniversitemiz ve Rize Belediyesi  tarafından ortaklaşa yürütülen proje kapsamında, Fen Edebiyat Fakültesi Gürcü Dili ve Edebiyatı Bölümü bünyesinde ikinci “Gürcü Dili Eğitimi” kursu  25 Şubat 2020 tarihinde Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi dersliğinde açıldı.

58 Kursiyerin katıldığı Gürcüce kursu Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Harun ÇİMKE ve Dr. Öğretim Üyesi Sopio MAHACHASHİVİLİ tarafından veriliyor.

Kursun açılış dersine, Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, Rize Belediye Başkan Yardımcısı Kemal GENÇ, Gürcistan-Trabzon Başkonsolosu Gela JAPARİDZE katıldı.

Açılış kursunda bir konuşma yapan Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi olarak komşu ve dost ülke Gürcistan’la başta eğitim olmak üzere birçok alanda yapılan işbirliği faaliyetlerine büyük önem gösterdiklerini ve bu bağlamda ellerinden gelen bütün gayreti gösterdiklerini ifade etti.

Gürcistan-Trabzon Başkonsolosu Gela JAPARİDZE, iki ülkenin bağlarının daha da artması için çaba gösterenlere teşekkür ederek, Üniversitemiz bünyesinde Gürcüce eğitim olduğunu ancak ikinci kez Karadeniz Bölgesi’nde vatandaşlara yönelik dil kursu eğitimi verildiğini söyledi.

Gürcistan’ın Acara Özerk Bölgesi’nde çok sayıda üniversitede Türk Dili ve Edebiyatı bölümü bulunduğunu da belirten JAPARİDZE, “Vatandaşlarımız Türkçe öğrenebiliyor ve konuşabiliyorlar. Dil çok önemli. Dostluğumuzu pekiştirecek ve birleştirecek en önemli köprülerden biri dildir. Aynı dilde birbirimizle konuşabilmek çok önemli.” ifadelerini kullandı.

40 saat sürmesi planlanan eğitim süresi boyunca kursiyerlerin, Gürcüce okuma, yazma, dinleme, anlama ve konuşma alanlarında yetkin hale gelmesi hedefleniyor. 

 

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )