RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...
Öğretim Üyelerimizin Patent Başarısı
26 Şubat 2020 Çarşamba - Görüntülenme: 3881

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi son yıllarda gösterdiği patent başarısına bir yenisini daha ekledi.

Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. Adnan MİDİLLİ ve Prof. Dr. Haydar KÜÇÜK’ün hak sahibi olduğu ‘Dönmeli Akışlı Akışkan Yataklı Infrared Kurutucu’ başlıklı buluş Türk Patent ve Marka Kurumu’ndan incelemeli patent aldı.

Buluş sayesinde, gıdaların kurutulması süreçlerinde düşük sıcaklık uygulamalarında dahi kurutma işlemini daha kısa zamanda gerçekleştirilebilecek. Böylece hem zaman ve malzeme kaybı önlenecek, hem de enerji israfı, ürün kalite kaybı ve maliyet yüksekliği gibi olumsuzluklar giderilebilecek. Dolayısıyla da öğretim üyelerimizin geliştirmiş oldukları bu buluş sayesinde gıdaların kurutulması işleminde değişken koşullarda çalışabilen, enerji israfını minimize edebilen, dönmeli akışın, akışkan yatağın, infrared uygulamanın kurutma proseslerine sağladığı avantajları içeren birleşik prosesli yeni bir kombine kurutma sistemi geliştirilecek.

Ortaya koymuş oldukları bu bilimsel buluş ve geliştirmiş oldukları yöntem dolayısıyla öğretim üyelerimizi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

                                                                                                                                  RTEÜ BASIN

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )