RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...
2. Güneysu Sempozyumu Gerçekleştirildi
30 Ekim 2018 Salı - Görüntülenme: 2739

Üniversitemiz İlahiyat Fakültesi ile Güneysu İlim Öğrenenlere Yardım Vakfı işbirliğinde düzenlenen Güneysu Kaymakamlığı ve Güneysu Belediyesi tarafından desteklenen “Ahlaki Sorunlar, Gençlik ve Değerler Eğitimi” konulu “Uluslararası Güneysu Sempozyumu-II” Güneysu Kaptan Ahmet Erdoğan Anadolu İmam Hatip Lisesi Konferans Salonu’nda 19-21 Ekim 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

Sempozyumun açılışında, Güneysu Kaymakamı Davut DÜZGÜN, Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat KASAP, Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN ve İlahiyat Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. Salih Sabri YAVUZ açılış konuşması gerçekleştirdi.

Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, sözlerine insanlık tarihinin olduğu gibi çağımızın da en önemli sorunlarını konu edinen son derece önemli bir sempozyumun düzenleyici kurumları arasında yer almaktan memnun ve mutlu olduğunu ifade ederek başladı.

Her binanın bir temeli olduğu gibi İslam binasının da temelinin güzel ahlak olduğunu ifade eden Rektörümüz, “Peygamberimizin Müslüman kimdir sorusuna verdiği cevap ve ortaya koyduğu Müslüman tanımının ahlak üzerinden olması da bunu açık bir şekilde göstermektedir. Yine Peygamberimizin ‘Emrolunduğun gibi dosdoğru ol’ ayetinin kendisini ihtiyarlattığını söylemesi ve onun peygamberliğini kabul etsin veya etmesin herkes tarafından kabul edilen ortak özelliğin Muhammedül-Emin olması da İslam’ın ahlak temelli bir din olduğuna işaret etmektedir. Dolayısıyla da Müslüman olmak İslam ahlakına sahip olmaktır, onu kendi hayatında yaşamak ve yaşatmaktır.” dedi.

Rektörümüz, ahlak sorununun küresel bir sorun haline gelişinin iletişim araçlarının dünyayı küresel bir köy haline getirmesinin sonucu olduğunu belirterek, “ Adam kayırmamanın, ahde vefalı olmanın, samimi geçinmenin, doğrudan yana tavır takınmanın, kendinden çok başkalarını düşünmenin, karşılık beklemeden eylemde bulunmanın olmadığı bir dünya görüşü hızla yayılan manevi buhranları beraberinde getirecek; insanı şiddetle etkisi altına alan ruhi sıkıntılara, sinir bozukluklarına, bunalımlara, krizlere, depresyonlara ve hasta kişiliklere kapı açacaktır.” diye konuştu.

Rektörümüz konuşmasını, “Üç gün sürecek olan sempozyumun insanımızın bireysel hayatında ve toplumsal hayatında ahlaki değerlerin yerleşmesine katkı sunmasını, ahlaki değerlerin öncelenmesi noktasında bilinç oluşturmasını temenni ediyor, yurt içi ve yurt dışından sempozyuma iştirak ederek bilgilerini dinleyicilerle paylaşacak olan akademisyenleri ve siz kıymetli dinleyenleri sevgi, saygı ve hürmetlerimle selamlıyorum.” diyerek tamamladı.

Sempozyumun açılış gününde Güneysu ve Güneysu İlim Öğrenenlere Yardım Vakfının Merhum Müftü Yusuf KARALİ’nin anısına düzenlediği “Sosyal Medyanın Gençlerimizin Ahlak Yapısına Olan Etkileri” konulu ulusal makale yarışmasının da ödül töreni de yapıldı.

Ana temasında, gençliğin yüz yüze kaldığı ahlaki sorunları tespit etmek ve bu sorunlara değerler eğitimi bağlamında cevap aranan sempozyumda, “Bağımlılık ve Değerler Eğitimi, Şiddet ve Değerler Eğitimi, Yabancılaşma ve Değerler Eğitimi, İntihar ve Değerler Eğitimi, Cinsellik ve Değerler Eğitimi, Aile kurumu ve Değerler Eğitimi, Okul ve Değerler Eğitimi, Popüler kültür ve Değerler Eğitimi” alanlarıyla ilgili teorik ve saha çalışmalarını içeren 50’nin üzerinde bildiri sunuldu.

Üç gün boyunca üç ayrı salonda eş zamanlı oturumlar şeklinde devam eden sempozyum, 21 Ekim 2018 Pazar günü saat yapılan değerlendirme paneli ile sona erdi. Değerlendirme panelinde konuşmacılar, sempozyumun genel olarak değerlendirmesini yaparak, bildirilerin içerikleri, konu başlıklarının temalara uygunluğu gibi konuları gündeme getirdiler.

Güneysu Kaptan Ahmet Erdoğan Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde gerçekleştirilen sempozyum oturumlarına, 5 ülkeden 6 yabancı öğretim görevlisi, ülkemizin birçok üniversitesinden öğretim görevlisi ve Milli Eğitim Bakanlığından öğretmenler katıldı.

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )