RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...
İslam Medeniyeti ve Batı
12 Ekim 2018 Cuma - Görüntülenme: 3540

Üniversitemiz Tarih Topluluğu tarafından düzenlenen “İslam Medeniyeti ve Batı” konulu konferans Kongre ve Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Konferansa konuşmacı olarak Araştırmacı Yazar Dr. Lütfü ÖZŞAHİN katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile başlayan konferansta Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Doç. Dr. Zehra ASLAN açılış konuşması gerçekleştirdi.

Program açılış konuşmasının ardından Dr. Lütfü ÖZŞAHİN’in konferansı ile devam etti.

Konuşmasına İslam ve Batı kavramlarını açıklayarak başlayan ÖZŞAHİN, Batı medeniyetinin özelliklerini, Batı’yı inşa eden ve bugünkü seviyesine ulaştıran kodları açıkladı.

ÖZŞAHİN, Batı’nın Roma ile Yunan ve Yahudilik ile Hristiyanlık olmak üzere dört temeli olduğunu ifade ederek, “Ancak artık İngiltere’deki araştırmacılar Batı’nın temellerinde İslami unsurların etkisinin de olduğunu yazmaya başladılar.” diye konuştu.

Batı’nın eyalet modellerini, hukukunu, bürokrasini Roma’dan aldığını ve temellerinde daima ırkçı bir paradigma olduğunu belirten ÖZŞAHİN, “Batı'da İslamiyete karşı, barbar, hiçbir ahlaki sıfatı olmayan algı var. Bunlar Batı'da kesinlikle değişmemiştir.” dedi.

ÖZŞAHİN, konuşmasının sonunda bilginin ve dilin de önemine değinerek “Bilgi güçtür, bilgi tekelini elinde tutan yönetir. Ve eğer diliniz yoksa ne sanattan ne felsefeden ne kültürden ne de devletten söz edebilirsiniz. Dilinize sahip çıkın.” şeklinde konuştu.

Konferansın sonunda Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ahmet İshak DEMİR tarafından günün anısına Araştırmacı Yazar Dr. Lütfü ÖZŞAHİN’e Üniversitemiz şilti ve hediye takdim edildi.

Programa, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ahmet İshak DEMİR, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serdar MAKBUL, Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Doç. Dr. Zehra ASLAN, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )