RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...
Öğretim Üyelerimiz Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Düzenlenen Akademik Yıl Açılış Törenine Katıldı
04 Ekim 2018 Perşembe - Görüntülenme: 3431

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen “2018-2019 Akademik Yılı Açılış Töreni” ne, Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN ile beraberinde Üniversitemiz Öğretim Üyeleri ve öğrencilerimiz katıldı.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın da teşrifleriyle Yükseköğretim Kurulu (YÖK) himayesinde gerçekleştirilen törene, tüm üniversite rektörlerinin yanı sıra ilgili Bakanlar, ilgili Kurum Başkanları, Büyükelçiler, devlet protokolünden birçok kişi ile üniversiteleri temsilen belli sayıda akademisyen ve öğrenciler olmak üzere yaklaşık 2 bin kişi katıldı.

Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu tarafından yapılan müzik dinletisiyle başlayan törende YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta SARAÇ ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN birer konuşma gerçekleştirdi.

Yeni akademik yılın tüm akademisyenlere ve öğrencilere hayırlı olmasını dileyerek konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN, “ Yükseköğretim sistemimiz çok yüksek bir seviyede. Ülkemizin sınırlarını da aştık. 7 milyon 611 bin öğrencimiz bulunuyor. İlk 500'ün içinde iki üniversite değil, daha da artırmamız lazım. Hocalarımızdan biraz daha gayret. İnşallah çok sayıda üniversitelerimizle girip, adımızı oralara yazdıralım.” dedi.

Dershane sisteminin ülkemizden tamamen kaldırıldığını belirten Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN, “Artık benim vatandaşım damdaki davarını, kolundaki bileziği satarak kurslara çocuklarını göndermekten kurtuldu. Paralel eğitim sistemlerine asla müsaade etmeyiz.” diye konuştu.

Barınma sorunlarını gidermek için açılan yurtların yatak kapasitesinin 640 bini bulduğunu da sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN, “Öğrencilerimize buradan bir müjde vermek istiyorum. Kredi burs miktarını gelecek yıldan itibaren artıracağız. Burs miktarını lisansta 500 lira, yüksek lisans 1000, doktorada 1500 liraya yükselttik.” diyerek sözlerini tamamladı.

Konuşmaların ardından tüm öğrenci arkadaşlarını temsilen Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi öğrencisi Fatma Betül KARAMAN, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’a çiçek takdiminde bulundu.

Çiçek takdiminin ardından üniversitelerdeki bilimsel araştırma ile gerçekleştirilen çalışmaları, projeleri, tezleri ve topluma hizmet faaliyetlerini teşvik etmek amacıyla Yükseköğretim Kurulu tarafından 2017-2018 eğitim öğretim yılında ilk kez hayata geçirilen ve bu yıl ikincisi düzenlenen "YÖK Üstün Başarı Ödülleri" uygulaması kapsamında ödül töreni gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN ve YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta SARAÇ tarafından verilen ödüller, bireysel ve kurumsal olmak üzere iki kategoride sahiplerini buldu.

Tören sonunda Rektörümüz, Öğretim Üyeleri ve öğrencilerimiz Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ni gezdiler.

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )