RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde Açılış Dersi Yapıldı

27 Eylül 2018 Perşembe - Görüntülenme: 1639

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi tarafından düzenlenen 2018-2019 Akademik Yılı Açılış Dersi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Açılış dersini, “Küresel Eşitsizlikler: Büyüme ve Kalkınmada Dijitalleşme ve Rekabet Politikasının Rolü” konulu sunumu ile Rekabet Kurumu Başkanı Prof. Dr. Ömer TORLAK verdi.

TORLAK, açılış dersinde; Üçüncü Dünya-Avrupa ayrımı ekonomi politiğinin günümüzde genel-geçer doğru gibi kabul edilen tarihi, Bu eşitsizliklerin dijitalleşme diye adlandırılan ve ekonomileri, toplumları, siyaseti hızla dönüştürmekte olan kavram ile nasıl daha belirginleştiği, Rekabet politikasının böyle bir küresel ve sosyo- ekonomik ortamı nasıl etkilediği ve ondan nasıl etkilendiğine dair kısa bir değerlendirme yaptı.

Hiçbir ekonomik olayın dünya, bölge ve ülke tarihinden bağımsız olmadığını, etkileşimin söz konusu olduğunu ifade eden TORLAK, 1940,1970 ve 2007-2008 krizlerini John Maynard Keynes, Friedrich Hayek ve Karl Polanyi’nin politik iktisat modelleri ile ele aldı.

Dünyada rekabet politikalarının hâkim olduğu bir dönemde hâlâ yetersiz beslenmeden ölen insanların olduğunu belirten TORLAK, “İleri ekonomiler sıfır marjinal maliyeti düşünürken geri kalanlar hâlâ kıtlık, büyüme ve kalkınma ile uğraşıyor, dolayısıyla küresel eşitliği başarmak gittikçe zorlaşıyor.” dedi.

Rekabet politikasının ülkelerin büyümesi, kalkınması, küresel eşitsizlikleri aşması için, dijitalleşme gibi akımların toplumun menfaatine uygun gelişmesi için ne yaptığına da değinen TORLAK, “Piyasalar da politikalar da insan ürünüdür. Bunların hiçbirisi mükemmel olmasa da mükemmelleştirilebilir.” diye konuştu.

Yeni eğitim öğretim yılının hayırlı geçmesi temennisinde bulunan TORLAK, “Alanınızla ilgili, tarih, sosyoloji ve edebiyat alanı ile ilgili kitaplar okuyun. Her biri size farklı zenginlik katacaktır. Bütün bunlarla birlikte mantık, felsefe okuyun. Bunlar sizi kalıplaşmış, sabit fikirlerinizden arındırıp olaylara karşı eleştirel bakış açısı sunacaktır.” diyerek konuşmasını tamamladı.

Açılış dersinin sonunda, İktisadi ve idari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alaattin KIZILTAN tarafından Rekabet Kurumu Başkanı Prof. Dr. Ömer TORLAK’a günün anısına Üniversitemiz şilti takdim edildi.

Programa, Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alaattin KIZILTAN, öğretim üyeleri ve yeni akademik yılın heyecan ve mutluluğunu yaşayan öğrenciler katıldı.

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )