RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...
Rektörümüz Çay TV ve Kaçkar TV’de Üniversitemizi Anlattı
08 Ağustos 2018 Çarşamba - Görüntülenme: 4675

Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, katıldığı Çay TV’de Gündem ve Kaçkar TV’de Gündem Özel programlarında içerisinde bulunduğumuz tercih dönemi ve Üniversitemizin gelişimini anlattı.

Program sunucuları Togay MURATOĞLU ve Çiğdem FAZLIOĞLU’nun sorularını cevaplayan Rektörümüz, zorlu sınav maratonunun ardından, yükseköğretimini tamamlamak amacıyla tercih yapacak adaylara seslenerek, “Ülkemizin ihtiyacı olan nitelikli bireylerin yetiştirilmesinde büyük rol oynayan Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesine sizleri bekliyoruz.” dedi. Eğitimde mutlaka kalitenin yakalanması gerektiğini, aksi taktirde hiçbir başarının elde edilemeyeceğini ifade eden Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, eğitimde niteliğin şart olduğunu söyledi.2018 YKS sonuçları ile ilgili açıklamalarda bulunarak; sınava giren ve sınavı geçerli olan 41 bin adayın yarım net bile yapamamış olmasının ülkemiz adına üzüntü verici olduğunu kaydeden Rektörümüz, yine sınava girip sınavı geçen adaylardan 511 bin adayın 150 baraj puanını aşamadığını, 980 bin adayın da 180 puan barajını geçemediği için fakültelerden tercih yapabilme hakkını elde edemediğini belirtti. Sayısal-Sözel puan türleri ile ilgili olarak ise, sayısal puanı hesaplanan 1 milyon 248 bin öğrenciden sadece 428 bin adayın 180 puan barajını aştığını, sözel puanı hesaplanan 1 milyon 226 bin öğrenciden %25’inin baraj altında kaldığını, eşit ağırlık puanı hesaplanan 1 milyon 489 bin adaydan ise 735 bininin barajı geçtiğini hatırlattı. Tabloya bakıldığında eğitim alanında bazı sıkıntıların olduğunu ve bu sıkıntıların saptanarak mutlaka ortadan kaldırılması gerektiğini belirtti.

 İçerisinde bulunduğumuz tercih döneminin tüm adaylara hayırlı olmasını dileyen Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, tercih işlemlerinin 14 Ağustos 2018 tarihine süreceğini söyledi. ÖSYM ve YÖK’ün geçtiğimiz yıllarda daha fazla olan puan türünü bu yıl temel yeterlilik puanı, eşit ağırlık puanı, sayısal puanı, sözel puanı ve dil puanı olmak üzere 5 farklı puan türüne çevirdiğini ve yeni uygulamayla tercih yapacak adaylara kolaylık sağladığını belirtti. Geçen yıl sınava girmiş ve bir programa yerleşmiş olan öğrencilerin bu yıl sınava girdiklerinde ortaöğretim puanlarının düştüğünün altını çizen Rektörümüz, ayrıca, ÖSYM’nin okul birincileri için ayrı bir kontenjan ayırdığını adayların ilgili sütunlara ve bununla birlikte diğer sütunlara da bakarak tercihlerini yapmaları gerektiğini söyledi.

 Üniversite ve bölüm tercihinin çok önemli bir konu olduğunu ifade eden Rektörümüz: “ÖSYM kendi sayfasında tercih kılavuzunu yayınladı. Tercihlerini yapacak olan adaylar tercih kılavuzunu mutlaka dikkatli bir şekilde incelemeli ve okumalı.  Adaylar, ilgili internet sayfasında kimlik numarasını ve ÖSYM şifresini yazarak tercihlerini yapıp onaylayacak ve bütün sorumluluk kendilerine ait olacak. Ayrıca, herhangi bir olumsuzluğun yaşanmaması için tercih kılavuzunda yer alan programların koşul ve açıklamaları bölümünün adaylar tarafından okunması gerekiyor. Bununla birlikte tercih yapacak olan adaylar ilgi, yeteneklerini, mesleklerinin geleceğini de dikkate alarak mutlu olacakları hangi mesleği yapmak istiyorsa onu belirlemesi lazım. Rekabet ortamının olduğu günümüzde ortak amaç nitelikli birey olabilmek. Bunun için de, adayların ‘üniversiteyi nerede okuyacağım?’ düşüncesi yerine, ‘en iyi eğitimi nerede alacağım?’, ‘nerede kendimi iyi yetiştirebilirim?’ ve ‘oradan mezun olduğumda gerek yurt içerisinde gerek yurt dışındaki kendi muadillerimle rekabet edebilir konumuna sahip olabilir miyim?’ fikri olmalıdır. Şehirlerin cazibelerini bir kenara bırakarak adayların hedefe ulaşmak için üniversitelerin, fakültelerin alt yapılarına, akademik kadrolarına, bölümlerin laboratuvarlarına bakmaları yeterlidir. Bir diğer nokta ise, adaylar tercih yaparken başarı sırasını baz almalılar. İlk 5 tercihini üst sıralardan yazmaları adaylara avantaj sağlayabilir.

Ek yerleştirmeler konusunda ise, adaylar arasında taban puanın düşmesi yönünde yanlış bilinen bir inanç var, hiçbir okulun taban puanı ek yerleştirmede aşağı düşmez. Tercihler konusunda son olarak, adaylar tercih işlemlerini yaparken onaylamadan önce yanlışlık yapmamaları için son kontrollerini mutlaka yapsınlar. Sınavı kazanmak kadar doğru tercih de önemli.” dedi.

Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN programların ikinci bölümünde ise paylaştığı veriler eşliğinde Üniversitemizin fakülte, enstitü, yüksekokul ve meslek yüksekokullarının bölüm ve programları, akademik ve idari kadrosu, öğrenci potansiyeli, bilimsel çalışmaları, imkânları, donanımı, altyapısı, sosyal-kültürel ve sportif faaliyetleri, yurt içi ve yurt dışı değişim programlarından söz etti.

Üniversitemizde bu yıl 33 ön lisans programımızın, 40 lisans programımızın öğrenci alacağını, ayrıca Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulumuzun özel yetenek sınavı ile öğrenci alacağını ve müracaatların devam ettiğini hatırlatan Rektörümüz: “ İlgili Yüksekokulumuzda 2 program var, var olan Spor Yöneticiliği programı ve bu yıl açılan Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği programımız. Yeni açılan programımız da bu yıl ilk defa öğrenci alacak. Toplamda, Üniversite olarak bizim ön lisans programlarımızdaki toplam kontenjanımız 1580, lisans programlarımızın kontenjanı ise 2512 dir. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ailesi olarak bu yıl 4092 öğrenciyi katmayı arzu ediyoruz. Bu yıl ilk defa öğrenci alacak programlarımız var. Bunlardan biri İİBF bünyesindeki Maliye ve Uluslararası İlişkiler bölümleri. Bu sene ilk defa Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulumuz bünyesindeki Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği programı 40 öğrenci alacak. Ayrıca, öğrenci alımı durdurulan ve bu yıl aktif hale gelen Fen Edebiyat Fakültemizin Fizik Bölümü de öğrenci alacak.” ifadelerini kullandı.

Son bölümde ise adayların Üniversitemizi tercih etmesindeki nedenleri açıklayan Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, Sayın Cumhurbaşkanımızın ismini taşıyan, yeşil ile mavinin anavatanı olan, ulaşım imkânı kolay, büyük ölçüde yurt sorunu olmayan, özellikle Diş Hekimliği Fakültemiz ve Tıp Fakültemizin sağlık alanındaki başarıları, bunun yanında tıp alanında eğitim gören öğrencilerimizi daha kapsamlı ve daha uygun koşullarda yetiştirmek amacıyla bir hayırsever vasıtasıyla açılan ve hiçbir devlet üniversitesinde olmayan Simülasyon Merkezimiz, yapımı hızla devam eden ve yerleşkemizin çağdaş bir eğitim ve öğretim sahası olması amacıyla Zihni Derin Kampüsümüz önünde yer alan denizden 172 dönüm kadar alan üzerinde Sahil Dolgu Alanı (Batı Park) projemiz, gerek öğrencilerimiz, gerek akademisyenlerimiz gerekse Üniversitemiz alt yapısının tamamlanması noktasında Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Geliştirme Vakfı’nın güçlü desteği ile kurumumuzun her yıl daha da gelişerek büyüdüğünü söyledi.

Üniversite olarak ön lisans ve lisans eğitiminin yanında lisansüstü eğitime de önem verdiklerini belirten Rektörümüz, bir üniversitenin ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora programı olması dahilinde kendi kuruluşunu ve kurumsallaşmasını tamamlandığını, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinin de bu üniversitelerden biri olduğunun altını çizdi.

Son bölümde Üniversitemizin yakaladığı başarı grafiği ile ülkemizin ve dünyanın çeşitli bölgelerinden gelen öğrenci profili baz alındığında hem tercih edilen üniversiteler sıralamasında hem de bir dünya üniversitesi olma sorumluluğundaki haklı yerini koruduğunu ifade eden Rektörümüz: “Amacımız, nitelikli öğrencileri üniversitemize çekmek ve nitelikli mezunları bu topluma kazandırarak topluma katkı sunmak.” dedi.

Çay Tv Gündem programını izlemek için tıklayınız.

Kaçkar Tv Gündem Özel programını izlemek için tıklayınız.

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )