RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...
Rektörümüz Üniversitemiz Yöneticileri İle Bir Araya Geldi
13 Temmuz 2018 Cuma - Görüntülenme: 3556

Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOGAN tarafından Üniversitemiz Rektörlüğüne yeniden atanması dolayısıyla, hem önceki dönemin genel bir değerlendirmesini yapmak, hem de gelecek dönemde neler yapılacağı veya yapılması gerektiği konularında istişarelerde bulunmak üzere Dekan, Müdür ve Daire Başkanlarından oluşan Üniversitemiz yöneticileriyle bir araya geldi.

Toplantıda Sayın Cumhurbaşkanımızın ismini taşıyan Üniversiteye yeniden Rektör olarak atanmanın kendisi için büyük bir onur olduğunu ifade eden Rektörümüz, önceki dönemdeki özverili çalışmalarda bulunan akademik ve idari personele teşekkür etti ve yeni dönemde de Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesini daha ilerilere taşımak için “el birliği güç birliği” anlayışı çerçevesinde çalışmaları gerektiğini, tercih edilen nitelikli bir üniversite oluşturmak için her personelin üzerine düşen görevi en iyi şekilde yapmasının önemli olduğunu belirtti.

Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN’ın Üniversitemiz yöneticileriyle yaptığı istişare ve değerlendirme toplantısında yapmış olduğu konuşma:

“Üniversitemizin Kıymetli Yöneticileri,

Değerli Mesai Arkadaşlarım,

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından, kendi ismini taşıyan üniversiteye 13 Haziran 2018 tarihi itibariyle yeniden Rektör olarak atandım. Şahsımı bu göreve yeniden layık gören Sayın Cumhurbaşkanımıza ve süreçte destek olan herkese sizlerin huzurunda bir kez daha teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum.

Bu üniversitede Rektör olarak bir dönem görev yaptıktan sonra yeniden aynı göreve atanmak benim için ayrı bir gurur vesilesi olmuştur. Çünkü bu Sayın Cumhurbaşkanımızın ve YÖK Başkanımızın bizlere güvendiği ve bizleri başarılı bulduğu anlamına gelmektedir. Ancak bu noktada şunu da ifade etmeliyim ki, başarılı bulunan ve güvenilen sadece benim şahsım değildir. Çünkü biz sizlerle birlikte bir ekibiz, bu üniversitenin yönetim kadrosuyuz. Dolayısıyla da önceki dönemde hem yaptıklarımızı, hem de yapmamız gerekirken yapamadıklarımızı birlikte yaptık veya yapamadık. Başarı da hepimizin, başarısızlık da hepimizindir. Bundan dolayıdır ki, sizlerle birlikte ekip olarak Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından başarılı bulunduk ve yeniden bu yüce göreve, bu ulvi göreve atandık.  Bu durum hepimize büyük bir gurur verdiği gibi, sorumluluğumuzu da artırmıştır. Rabbimden işlerimizi zorlaştırmayıp kolaylaştırmasını, hem bu dünyada, hem de öte dünyada hesabını veremeyeceğimiz yanlış işlerden bizleri uzak eylemesini niyaz ediyorum.

Değerli Arkadaşlar

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinin başarısız olmak diye bir gündemi ve lüksü yoktur. Her üniversitenin hedefi başarılı olmaktır. Ancak bizim Üniversite diğer üniversitelere göre çok daha farklı konumdadır. Bu üniversite bu isme sahip olduğu sürece başarılı olmak zorundadır. Dolayısıyla bundan önce olduğu gibi bundan sonra da hep birlikte, el birliği güç birliği anlayışıyla çalışmalı, üniversiteyi tercih edilen ve isminden söz edilen bir kurum haline getirmek için gayret göstermeliyiz.

Bütün derdimiz, Sayın Cumhurbaşkanımızın ismini taşıyan Üniversitemizin, eğitim öğretim, araştırma geliştirme ve topluma hizmet uygulamalarındaki kalitesini artırmaktır. Bu konuyu dert edinmenizi ve bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Üniversitenin kalitesini artırmak için aynı şekilde destek vermeye devam etmenizi arzu ediyorum.

Sizlerin de bildiği üzere bir önceki dönem daha çok fiziki alt yapı ile akademik alt yapıyı kurmak ve güçlendirmekle uğraştık. Üniversitemiz Geliştirme Vakfı, siyasilerimiz ve şehrin dinamikleriyle el ele vererek mesaimizi daha ziyade bu alanda harcadık. Çünkü iyi bir eğitim-öğretim ve araştırma geliştirme alt yapımız olmazsa iyi bir üniversite olamayacağımızın bilincindeydik. Bununla birlikte modern bir alt yapıya sahip olmanın nitelikli bir üniversite için gerekli bir şart olduğunun, ancak yeter şart olmadığının da farkındayız. İyi bir alt yapıya sahip olmanın iyi bir üniversite olmak anlamına gelmediğini elbette biliyoruz.  

Bir önceki dönem sizlerle birlikte yaptıklarımızı, üniversiteyi nereden nereye taşıdığımızı şöyle bir hatırlayacak olursak;

Üniversitemiz 2014 yılı başı itibariyle 169.000 metrekare kapalı alana sahipken 2018 yılı başı itibariyle 290.000 metrekare kapalı alana sahiptir. Dört yılda kapalı alanımız toplamda 120.000 metrekare artmıştır.

Akademik gelişme anlamında ifade edecek olursak. Öğretim elemanı sayımız, 2014 yılında 790 iken 2017 yılı sonunda % 31 artışla 1036’ya; öğretim üyesi sayımız, 2014 yılında 309 iken 2017 yılı sonunda % 44 artışla 444’e; Öğrenci sayımız, 2014 yılında 15031 iken 2017 yılı sonunda % 34 artışla 2018’e çıkmıştır. Ancak bu dönemde ön lisans öğrenci sayımız % 17 artarken, lisans öğrenci sayımız % 39 ve lisansüstü öğrenci sayımız da % 123 artmıştır.

Yine 2014 yılında Üniversitemiz, tüm üniversiteler arasında TÜBİTAK’tan en çok proje alan üniversiteler arasında 67. sırada iken, 2017 yılına geldiğimizde Üniversitemiz tüm üniversiteler arasında TÜBİTAK’tan en çok proje alan 28. üniversite olmuştur.

Akademik Performans ve Başarı Açısından ise Üniversitemiz geçen dört yılda çok önemli mesafeler kat etmiştir. Üniversitemiz akademik performans ve başarı açısından; 2000 yılından sonra kurulan Üniversiteler Kategorisinde 2013 yılında 51 üniversite arasında 6. sırada iken, 2017 yılında 77 üniversite arasında 7. sırada; Devlet Üniversiteleri Kategorisinde 2013 yılında 96 üniversite arasında 56. sırada iken, 2017 yılında 102 üniversite arasında 43. sırada; Tüm Üniversiteler Kategorisinde 2013 yılında 125 üniversite arasında 66. sırada iken, 2017 yılında 148 üniversite arasında 50. sırada yer almıştır.

Bu yeni dönemde önceliğimiz veya hedefimiz geçmiş dönemin bilgi ve tecrübesi ile fiziki ve akademik alt yapısından yararlanarak eğitim-öğretim ve araştırma geliştirmede kalite, programların akreditasyonu ile uluslararasılaşma olacaktır. Üniversite olarak 2017 yılında YÖK’ün dış denetiminden geçtik. Bu süreci ilerleteceğiz. Akreditasyon konusunda çalışmalara başladık. Bütün bu süreçlerde yöneticiler olarak sizlerin aktif olmasını ve süreçleri sahiplenmesini istiyorum.

Değerli Mesai Arkadaşlarım

Dekan, müdür ve daire başkanları ile birlikte biz bir ekibiz. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinin yönetim ekibiyiz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu üniversiteyi birlikte bir yerlere taşıyacağız veya taşıyamayacağız. Hepimiz aynı gemideyiz. Dekan, müdür ve daire başkanları, sekreterler Rektörün ekibidir. Sizlerin her biri birimlerinizde Rektörlük makamını temsil ediyorsunuz. Sizlerin yaptığı olumlu işler ve başarılar da bize geliyor, olumsuzluklar, başarısızlıklar da bize fatura ediliyor.

Dekan ve müdür olarak sizler, birimlerinizin öğretim kapasitesinin rasyonel bir şekilde kullanılması ile geliştirilmesinden, eğitim-öğretim, bilimsel araştırma ve yayın faaliyetlerinin düzenli bir şekilde yürütülmesinden, bütün faaliyetlerin gözetim ve denetiminin yapılmasından, takip ve kontrol edilmesinden sorumlusunuz. Ancak yöneticisi olduğunuz birimleri tek başınıza değil, başta yardımcılarınız olmak üzere Yönetim Kurulu, Fakülte Kurulu ve Bölümler ile birlikte yönetin. İlgili kanun ve yönetmelikler çerçevesinde oluşmuş olan bu kurulları çalıştırın.

 Biliyorsunuz biz önceden beri Üniversitede niceliği değil, niteliği önceledik. Nitelikli öğrencinin artması için Üniversitemiz Geliştirme Vakfı ile birlikte belli yüzdelik dilimde olup da Üniversitemizin bölüm ve programlarını tercih eden öğrencilere eğitim hayatları boyunca başarı bursu vermek gibi çeşitli çalışmalar yaptık. Bunun meyvelerini de aldık, almaya da devam ediyoruz. Dolayısıyla önümüzdeki dönemde de aynı hassasiyetimizi sürdüreceğiz. Bu dönemde aktif etmeyi ve öğrenci alarak eğitim öğretime başlamayı düşündüğümüz bir takım bölüm ve programlar var. Gelecek dönemde öğrenci almayı planladığımız bölüm ve programlar olarak: Hukuk Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Ardeşen Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Eğitim Fakültesi Resim İş Eğitimi, Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Mimarlık, Mühendislik Fakültesi Bilişim Sistemleri Mühendisliği, Turgut Kıran Denizcilik Fakültesi Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği ve Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Tarımsal Biyoteknoloji bölümlerini ifade edebiliriz.

Bu duygu ve düşüncelerle sözlerimi tamamlarken Üniversitemizin kuruluşunda ve bu günlere gelmesinde büyük katkı ve destekleri olan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN ile Üniversitemiz Geliştirme Vakfı Kurucular Kurulu Başkanı önceki dönem TBMM Başkanı Sayın İsmail KAHRAMAN’a; her sıkıştığımızda yanımızda olan öğrencilerimiz ile akademik ve idari personelimize destek veren Üniversitemiz Geliştirme Vakfı Başkanı ve üyelerine; ilimizin milletvekillerine, hayırseverlere; öğrencilerimizi en iyi şekilde yetiştirmek ve üniversitemizin başarısını artırmak için özverili olarak çalışan Üniversitemiz akademik ve idari personeline; mesai mefhumu dinlemeden çalışan Üniversitemizin siz değerli yöneticilerine şahsım ve Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ailesi adına teşekkür ediyor, Cumhurbaşkanımızın ismini taşıyan bu üniversiteyi yurt içinde ve yurt dışında isminden söz edilen nitelikli bir eğitim kurumu haline getirmek temennisiyle hepinize hayırlı günler diliyorum.”

Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN

Rektör

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )