RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...

TÜBİTAK 4005 ProjectWET Etkinlikleri ile Öğretmenlere Su Okuryazarlığı Eğitimi Proje Açılışı Yapıldı

02 Temmuz 2018 Pazartesi - Görüntülenme: 1788

TÜBİTAK 4005 Bilim ve Toplum Yenilikçi Eğitim Uygulamaları kapsamında desteklenen “ProjectWET Etkinlikleri ile Öğretmenlere Su Okuryazarlığı Eğitimi” ülkemizin 19 farklı ilinden 24 Fen ve Biyoloji öğretmeninin katılımı ile üniversitemiz ev sahipliğinde Rize ilinde gerçekleştirilecek olan projenin açılışı yapıldı.

Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali BİLGİN açılış konuşmalarında su, su farkındalığı, üniversitemizin bilimsel projelere bakışı ve desteklerinden bahsederken, Proje Yürütücüsü Üniversitemiz Dr. Öğretim Üyesi Nazihan URSAVAŞ ise açılış konuşmalarında projenin paydaşları, uluslararası işbirliği boyutu ve programın içeriği hakkında bilgi verdi. 

Üniversitemiz İktisat Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen açılış töreninde Dr. Öğr. Üyesi Nazihan URSAVAŞ bilgileri katılımcılara aktardı.

URSAVAŞ: “Projemizin çağrısı online ortamda, hazırlanan web sayfası ve sosyal medya hesapları üzerinden duyurulmuş olup, toplam 40 farklı ilden 95 başvuru almıştır. Başvurular içerisinden 24 öğretmen seçilmiştir. Kendini geliştirme arzusu sergileyen öğretmenlerimizi tebrik ediyorum.Project WET’e üyeliğimiz 2017 Şubat ayı içerisinde gerçekleşmiştir. Dünyada pek çok ülkenin üye olduğu kuruluşa bugün Türkiye adına Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi önderlik etmektedir. Üyeliğimizi daha sağlamlaştırmak ve güçlü kılmak adına yaptığımız görüşmelerle kuruluşun merkezinden 2017 Haziran ayı içerisinde davet aldık. Bu davet yalnızca üyelere sunulan etkinliklerin eğitimi şeklindedir. Bu eğitimi gerçekleştirmemizde Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN’ın ve tabii ki bu süreçte kendisi de bir biyolog olan ve suyun ne kadar önemli olduğunun farkında olan Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ali BİLGİN’in katkıları yadsınamaz ve kendilerine sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Bu bağlamda üniversitemiz BAP biriminden destekleri ile Amerika Birleşik Devletleri’nin ilk milli parkı Yellowstone’un yer aldığı Bozeman şehrine giderek eğitimlere katıldık. Üniversitemizin bize sağladığı bu desteğin ve emeğin karşılığını biz de ekipçe vermek istedik ve TÜBİTAK’a yapmış olduğumuz başvuru ile destek alarak bir nebze de olsa verdiğimizi düşünüyoruz. Su ile ilgili çalışmalarımız sadece ProjectWET ile sınırlı değildir. Meslektaşım Dr. Ayşe AYTAR ile kendi içeriklerimizi geliştirdiğimiz BAP ve TÜBİTAK destekli iki proje daha gerçekleştirdik ve 2016 yılı itibari ile sonlandırdık. BAP projesinin katılımcıları okul öncesi öğrencileri iken; TÜBİTAK projesinin katılımcıları ise 5.sınıfı bitirmiş öğrencilerden oluşuyordu. Projemiz 2-8 Temmuz 2018 tarihleri arasında Rize Öğretmenevi yerleşkesinde yürütülecektir. Temelini Project WET etkinliklerinin oluşturduğu projede drama etkinliklerine, gezi-gözlem etkinliklerine, deneysel etkinliklere ve rehberlik etkinliklerine yer verilmiştir.” dedi.

URSAVAŞ, Projenin gerçekleştirilmesinde destek veren araştırmacılara teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

 

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )