RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...

Öğretim Üyemiz Antarktika İzlenimlerini Paylaştı

26 Haziran 2018 Salı - Görüntülenme: 1913

Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının desteğiyle, İstanbul Teknik Üniversitesi Kutup Araştırmaları Uyg-Ar Merkezinin koordinatörlüğünde Türkiye İkinci Antarktika Bilim Seferi (TAE-II) tamamlandı.

İkinci Antarktika Bilim Seferi’ndeki ekipte yer alan Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Raif KANDEMİR, Antarktika kıtasında Güney Shetland Adaları arasında bulunan Robert Adası’nda 10 kişilik bir ekiple 23 gün kalarak bilimsel çalışmalar gerçekleştirdi.

Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Konferans Salonu’nda bir söyleşi gerçekleştiren Doç. Dr. Raif KANDEMİR TAE-II ile ilgili izlenimlerini katılımcılarla paylaştı.

KANDEMİR, sefer kapsamında bilim insanları ve uzmanlardan oluşan 28 kişilik bilim ekibi içerisinde 21 bilim insanı, 1 teknisyen, 1 doktor, 1 aşçı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığından 1 temsilci ve belgesel çekmek üzere 3 TRT World personelinden oluştuğunu belirtti.

İkinci Ulusal Antarktik Bilim Seferi’nin deniz ve kara bölümü olmak üzere iki ekip ile yürütüldüğünü ifade eden KANDEMİR, “07 Mart 2018 tarihinde THY’nin tarifeli Bounes Aires uçuşuyla ülkemizden ayrılan 28 kişilik TAE-II ekibi yaklaşık 17 saatlik uçuş ile Güney Amerika kıtasına ulaşmıştır. Uçak yolculukları Bounes Aires’den Santiago-Şili ve Punta Arenas-Şili’de son bulmuştur. TAE-II ekibinin bir grubu Punta Arenas’dan gemiyle yaklaşık dört günlük seyahat ile kıtaya ulaşmıştır. Benim de içinde bulunduğum diğer ekip ise Punta Arenas’dan iki saatlik uçuş ile King George Adası’na inmiştir. Burada Şili Escudero Bilim Üssünde bir gece konakladıktan sonra 15 Mart 2018 tarihinde Şili askeriyesine bağlı helikopter ile Robert Adası’na transferimiz gerçekleştirilmiştir. 15 Mart 2018 ile 08 Nisan 2018 tarihleri arasında Robert Adası’nda çadırlarda kalınarak bilim çalışmaları yapılmıştır. ” diye konuştu.

Kamp alanına yerleşen bilim insanlarının bir tören düzenleyerek İstiklal Marşı eşliğinde Türk bayrağını Antarktika’da göndere çektiklerini de belirten KANDEMİR, “Bilim seferi kapsamında kullanılmak üzere kamp malzemesi, bilimsel ekipman, kişisel malzemeler ve tıbbi malzemeleri içeren 23 ton malzeme uçak, kargo ve konteynerlar aracılığı ile Antarktika’ya ulaştırılmıştır. Ekibimizin yolculuğu esnasında, Dışişleri Bakanlığımız, Türkiye’nin Buenos Aires ve Santiago Büyükelçilikleri diplomatik destek sağlamıştır. Sefer öncesi hazırlıklarında, sefer sırasında ve seferin tamamlanma aşamalarında Şili’nin desteği, ekibimizin çalışmalarını hızlandırmış ve kolaylaştırmıştır. İkinci Antarktika Bilim Seferimiz, 17 Nisan 2018’de sona ermiştir. Sefer ekibimiz; 24 Nisan 2018 tarihinde Türkiye’ye ulaşmıştır.” diyerek konuşmasını tamamladı.

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )