RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...

Radyasyon Onkolojisinin Önemi ve Hasta Gözüyle Radyoterapinin Resme Yansıması

30 Mart 2018 Cuma - Görüntülenme: 2199

Üniversitemiz Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı tarafından düzenlenen “Radyasyon Onkolojisinin Önemi ve Hasta Gözüyle Radyoterapinin Resme Yansıması” konulu, ulusal ve uluslararası katılımcıların yer aldığı çalıştay, panel ve sergi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Programa, Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, Üniversitemiz Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adnan YILMAZ, Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Hasan TÜRÜT, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Radyoterapi gören hastaların yaşadıklarını dinleyerek resme yansıtan Üniversitemiz Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Öğr. Gör. Melike Nur UZUNOĞLU’nun resim sergisinin açılışı ile başlayan program, Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Hasan TÜRÜT ve Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN’ın açılış konuşması ile devam etti.

Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN konuşmasına, hayatımızı her an etkileyen son derece önemli bir konudaki çalıştaya ev sahipliği yapmaktan ve Erzurum, Samsun, Trabzon ve Batum illerinden gelen Radyasyon Onkologlarını, hekimleri ve hastaları ağırlamaktan duyduğu mutluluğu ifade ederek başladı.

Üniversitemiz ve Tıp Fakültemiz ile ilgili bilgi veren Rektörümüz, “Tıp Fakültemizde 130 öğretim üyesi görev yapmaktadır. 520 yatak kapasiteli Eğitim ve Araştırma Hastanemizden 2017 yılında bir milyon otuz bin hasta sağlık hizmeti almıştır. Tıp Fakültemiz ile Eğitim ve Araştırma Hastanemiz sadece ilimize değil Artvin, Erzurum ve Trabzon’a da sağlık hizmeti veren bir bölge hastanesi konumundadır.” dedi.

Rektörümüz, Üniversitemiz Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin en önemli bölümlerinden biri olan Onkoloji Hastanesi bünyesinde bulunan sağlık hizmetlerini de paylaştı: “Onkoloji Hastanesi 2012 yılından beri Rize ve çevresine hizmet vermektedir. Bünyesinde; ayaktan kemoterapi ünitesi, 2 linac cihazına sahip radyasyon onkolojisi kliniği, 3 odalı radyoaktif iyot tedavisi odası, PET CT, 2 gama kamaralı Nükleer Tıp Birimi, 8 yataklı yoğun bakım ünitesi, tomografi ve MR’ dan oluşan görüntüleme birimi ile toplamda 75 yataklı servis bulunmaktadır. Bu birimlerde ayaktan günlük yaklaşık 250 hastaya tanısal ve tedaviye yönelik sağlık hizmeti sunulmaktadır. Halen Radyasyon Onkoloji Kliniğimizde 3, Tıbbi Onkoloji Kliniğimizde 2 ve Nükleer Tıp Biriminde 2 hekimimiz ile eğitim ve sağlık hizmetleri bir arada sunulmaktadır.”

Hastaların çaresiz kaldıklarında hastaneye ve hekime duydukları hassasiyetin daha da arttığını bu nedenle hekimlerin sabırlı, hoşgörülü ve merhametli olmaları gerektiğini belirten Rektörümüz, programı düzenleyen Üniversitemiz  Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Sema RAKICI ve programda emeği geçen herkese teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

Bir gün süren çalıştayda panelistler;  Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan YÖNEY, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nilgün ÖZBEK OKUMUŞ, Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emine CANYILMAZ, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bilge GÜRSEL, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Deniz MEYDAN, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bülent ÇETİN, Atatürk Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Burak ERDEMCİ,Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Alparslan SERARSLAN, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Tıp Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Arzu TURAN, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Tıp Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Gülname FINDIK GÜVENDİ,  Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Tıp Fakültesi  Dr. Öğr. Üyesi Sema RAKICI, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Kliniği Uzm. Dr. Özden KARAOĞLANOĞLU, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Kliniği Uzm. Dr. Özlem AYNACI ve Batum ekibinden Radyasyon Onkolojisi Uzm. Dr.Suliko Jijavadze radyoterapi olanakları konusunda konuşmalarını gerçekleştirdiler.

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )