RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...
Geleceğin Türkiye’si Geleceğin Gençleri
26 Mart 2018 Pazartesi - Görüntülenme: 3371

Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi tarafından düzenlenen “Geleceğin Türkiye’si Geleceğin Gençleri” konulu konferans Kongre ve Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda Başbakanlık Merkez Müşaviri Prof. Dr. Ersan ASLAN’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Prof. Dr. Ersan ASLAN gençlere, Geçmişin, anın ve geleceğin farkında mıyım?, Geleceğin Türkiye’sinin göstergelerini biliyor muyum?, Ben kimim, nasıl bir ben olmalıyım?, Ne yapıyorum, işim nedir, Yaptığım işin farkında mıyım? sorularını kendilerine sorarak geleceklerini şekillendirmeleri tavsiyesinde bulunarak sunumuna başladı.

İlk yerli otomobil, gemi ve uçak denemelerinden örnekler vererek yerli üretimin önemini vurgulayan ASLAN, “İmitasyon yapmayın inovasyon yapın” dedi.

ASLAN, dördüncü sanayi devrimi “Dijital Devrim” kapsamında uzay çalışmaları, savunma sistemleri, ulaşım sistemleri ve geleceğin tarımının yer aldığını ifade ederek 2023 hedeflerini sıraladı: “ 2 trilyon dolar GSYH (milli zenginlik), 500 milyar dolar ihracat (milli ve yerli üretim), yüzde 5 işsizlik oranı, düşük ve tek haneli rakamlarda sabitlenmiş enflasyon (arttırılmış alım gücü), 300.000 TZE Araştırmacı (yüksek maaş), 25 bin dolar kişi başı gelir (kişisel refah).”

Planların hayata geçirilmesi ve yaygınlaştırılması için; Yüksek teknolojik ihtiyacı bilen, kendi teknolojisini üretmeye aday, İnovasyon (yenilik) ve Ar-Ge’nin önemini kavramış, Dünyadaki yaşdaşları arasında rekabet gücü ve refah seviyesi yüksek gençlere ihtiyaç duyulduğunu belirten ASLAN, başarıya giden yolda gençlerin, akıl defteri tutmaları, iş zaman grafiği yapmaları, beşer yıllık hedefler belirlemeleri, hayata dair projeler yapmalarının gerekli olduğunun altını çizerek konuşmasını tamamladı.

Konferansın sonunda günün anısına Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN tarafından Başbakanlık Merkez Müşaviri Prof. Dr. Ersan ASLAN’a Üniversitemiz şilti takdim edildi.

Konferansa, Rize Valisi Erdoğan BEKTAŞ, Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ali BİLGİN, Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haydar KÜÇÜK, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Konferans Salonu’ndaki sunumun ardından heyet,  Üniversitemiz Yeşilay Topluluğu’nun Kongre ve Kültür Merkezi önünde açtığı stant ve resim sergisi ile Su Ürünleri Fakültemizde bulunan Su Ürünleri Müzesi’ni ziyaret etti.

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )