RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...
Üniversitemizin Kuruluşunun 12. Yıl Dönümü Kutlandı
19 Mart 2018 Pazartesi - Görüntülenme: 5719

Üniversitemizin kuruluşunun 12. yıl dönümü dolayısıyla Rektörlüğümüzün düzenlediği “12. Yıl Kutlama Töreni” Kongre ve Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Programda, 2017 yılında; yapmış oldukları çalışmalarla Yükseköğretim Kurulunun başlatmış olduğu Akademik Teşvik Uygulamasında 100 tam puan alan öğretim elemanlarımız ile patent almaya hak kazanmış olan öğretim elemanımıza belge töreni ve Üniversitemizin değişik fakülte ve yüksekokullarında görev yapan Profesör, Doçent ve Dr. Öğretim Üyesi olmaya hak kazanmış olan öğretim üyelerimize cübbe giyme töreni yapıldı.

Program başlamadan, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri KASIRGA ve TÜGVA Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Necmettin Bilal ERDOĞAN Üniversitemizde eğitim gören uluslararası öğrencilerin ülkelerini tanıtmak için açtıkları stantları ziyaret etti.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile başlayan tören, Üniversitemizin tanıtımı ve geçmişten günümüze artarak devam eden yükselişinin yer aldığı video gösterimi ile devam etti.

Törende, Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN açılış konuşması gerçekleştirdi. Rektörümüz sözlerine silahlı kuvvetlerimizin Suriye’nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde yürütmekte olduğu Zeytin Dalı Harekatı ile sınırlarımız içerisindeki terörle mücadelede şehit olan güvenlik güçlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine ve milletimize başsağlığı, gazilerimize acil şifalar dileyerek başladı.

Üniversitemizin her yıl bir önceki yıldan daha ileriye adım atarak nicelik ve nitelik olarak gelişmekte olduğunu ifade eden Rektörümüz, “Bugün itibariyle Üniversitemiz; 13 Fakülte, 5 Yüksekokul, 6 Meslek Yüksekokulu ve 3 Enstitüye; 125 farklı diploma programına; 458 tanesi Öğretim Üyesi olmak üzere 1048 akademik personele; güvenlik ve temizlik elemanlarıyla birlikte 709 idari personele; 459’u uluslararası öğrenci ve 2065’i lisansüstü öğrencisi olmak üzere 20087 öğrenciye sahip büyük ve güçlü bir ailedir.” dedi.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın belirlemiş olduğu 2023 ve 2071 hedeflerine ulaşma yolunda Üniversitemizi nicelik ve nitelik olarak geliştirme noktasında çalışmaların gece gündüz devam ettiğini belirten Rektörümüz, yapımı tamamlanan ve devam eden projelerimizi anlattı: “ 2017 yılı içerisinde Üniversitemize eğitim öğretim binası, lojman ve sosyal kampüs kazandırma noktasında siz değerli büyüklerimizin ve hayırseverlerin katkılarıyla çok önemli adımlar attık, atmaya da devam ediyoruz. Bu akademik yılın hemen başında İktisadi ve İdari Bilimler Fakültemiz, Hukuk Fakültemiz ve Adalet Meslek Yüksekokulumuzun birlikte kullanacakları 37.000 metrekare kapalı alana sahip olan binamızı tamamlayarak kullanmaya başladık.

Üniversite olarak turizm konusunda odaklandığımız Ardeşen’de 11.000 metrekare kapalı alana sahip Turizm Fakültemizin binasını tamamladık ve eğitim öğretime başladık. 

Üniversitemizin hizmet sektöründeki fakültelerinden biri olan Diş Hekimliği Fakültemizin eğitim öğretim binası, hasta odaları ve polikliniklerle birlikte yaklaşık olarak 25.000 metrekare kapalı alana sahip olan binasının temelini attık ve inşaat çalışmaları büyük bir hızla devam etmekte olup 2019 yılında açmayı planlıyoruz.

Üniversitemiz için iki önemli projeden biri olan hemen bu kampüsün önünde yapmayı planladığımız 134 dönümlük sahil dolgusunu ihale ettik ve inşaat çalışmaları devam etmektedir. İnşallah 7 ay sonra sahil dolgusu tamamlanmış olacaktır.

Sayın Cumhurbaşkanımız sayesinde bir hayırsever işadamı tarafından Tıp Fakültemize 3 milyon dolara Simülasyon Merkezi kurulmaktadır. Ülkemizdeki devlet üniversiteleri Tıp Fakülteleri arasında bu şekildeki donanımda sadece bizim Tıp Fakültemizde olan merkez, hem tıp eğitimi, hem de sağlık uygulamaları açısından hekimlerimiz ile öğrencilerimize önemli imkânlar sunacaktır. Simülasyon merkezi sayesinde Tıp Fakültemiz tercih edilme açısından büyük bir avantaj elde edecektir.

Üniversitemizin gelişmesi ve istediğimiz noktaya gelebilmesi için olmazsa olmazlardan biri olan içerisinde kapalı ve açık spor alanlarının, 480 adet lojmanın, cami, kreş ve market gibi sosyal donatıların yer aldığı 170 dönüm araziyi kapsayan sosyal kampüs projemiz büyük bir hızla devam etmektedir. Tamamen Üniversitemiz Geliştirme Vakfı tarafından yapılan bu proje tamamlandığında üniversitemize büyük bir artı değer katacaktır.

Çayeli ilçesindeki Eğitim Fakültemizin ek binası için proje çalışmalarımız devam etmektedir. İnşallah yakın zamanda sizlerle birlikte onun da temelini atarak inşaatını başlatacağız.

Yine 2017 yılı içerisinde bir milyon on üç bin hastanın hizmet aldığı, sadece Rize’den değil, Artvin’den, Erzurum’dan ve Trabzon’dan, hatta Gürcistan’dan bile hasta alan Eğitim Araştırma Hastanemiz artık mevcut yükü taşımamaktadır. Sağlık Bakanlığının yeni açıkladığı istatistiklere göre Eğitim Araştırma Hastanemiz, 16 branşta Türkiye’deki tüm hastaneler arasında en fazla muayene sayısına sahip ilk yüz hastane arasında yer almaktadır. İlimizin gelecek elli yılına hitap edecek 800 yatak kapasiteli yeni hastane konusunda Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda Sayın Bakanımızın koordinasyonunda Milletvekillerimiz ve Valimiz ile birlikte Sağlık Bakanlığı nezdinde yoğun bir çalışma yapılmaktadır. Hastanenin proje çalışmaları devam etmektedir.”

Kullandığımız yazılımların tamamının Üniversitemize ait olduğunu belirten Rektörümüz, “Üniversitemiz bünyesinde REBİS ismiyle bilgi yönetim sistemimizi tamamladık. Bütün programların birbirleriyle koordineli olduğu bu sistem sayesinde kurumsallaşma ve veri elde etme noktasında çok önemli kazanımlar elde etmiş durumdayız. Üniversitemiz Geliştirme Vakfının destekleriyle İstanbul’da Teknopark kurmak için yoğun bir çalışma içerisindeyiz.” diye konuştu.

Rektörümüz, Eğitim-öğretim ve araştırma-geliştirmenin yanında üniversitelerin bir görevinin de bulunduğu toplumun sorunlarıyla ilgilenmek ve önünü açmak olduğunu söyleyerek, “Bölgemizin temel ürünü olan çay konusunu birinci öncelikli araştırma alanı olarak belirledik. Çay ve organik gübre konusunda ÇAYKUR, Ticaret Borsası ve Ziraat Odası ile birlikte yoğun bir çalışma içindeyiz. Rize’nin tarihi ile halk edebiyatını kitaplaştırıyoruz. Ülkemizin en zengin su ürünleri müzesini Üniversitemizde kurduk. Rize mandalinasını tescil çalışmalarımız ile Rize ili çiçekli bitkiler polen atlasını hazırlama çalışmalarımız devam etmektedir.” dedi.

Üniversitemizin, gerek eğitim öğretim kalitesi, gerek araştırma geliştirme alt yapısı açısından yurt içinde ve yurt dışında isminden söz ettiren nitelikli bir üniversite olmayı belli bir oranda başardığını ifade eden Rektörümüz, “Ortadoğu Teknik Üniversitesinin yapmış olduğu değerlendirmeye göre üniversitemiz 2017 yılı itibariyle akademik başarı ve performans açısından; 2000 yılından sonra kurulmuş olan 77 üniversite arasında 7. sıraya; 102 devlet üniversitesi arasında 43. sıraya ve devlet ve vakıf dahil tüm üniversiteler arasında da 50. sıraya yükselmiş durumdadır. Ayrıca Üniversitemiz 2017 yılında akademik başarı ve performans açısından dünyadaki tüm üniversiteler arasında ilk 2000 üniversite arasına girmeyi başararak yüzde onluk dilimde yer almıştır.” diye konuştu.

Rektörümüz, Üniversitemizin 2017 yılında Yükseköğretim Kalite Kurulunun dış değerlendirmesinden geçtiğini ve İSO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi ile Avrupa Mükemmellik Ödülü almak için çalışmaların devam ettiğini de belirtti.

En büyük zenginliğimiz olan gençleri millete ve devlete hizmet edecek bilgi ve donanımla yetiştirmek ve bir daha 15 Temmuzların yaşanmaması için üniversitelere büyük bir görev düştüğünün altını çizen Rektörümüz, “Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi olarak biz bu bilinçle milli ve manevi değerlerine bağlı, tarihi ve kültürüyle barışık, ülkesini seven, milletine hizmet aşkıyla dolu bir şekilde geçlerimizi medeniyetimizle yoğurmayı kendine hedef edinmiş bir üniversite olarak 41 ülkeyle de bu değerlerimizi paylaşmaktan gurur duyuyoruz.” dedi.

2017 yılı içerisinde Doktor Öğretim Üyesi, Doçent ve Profesör olan Öğretim Üyelerimiz ile yapmış oldukları çalışmalar neticesinde Akademik Teşvikten 100 tam puan alan öğretim elemanlarımızı ve patent almaya hak kazanmış öğretim üyemizi tebrik eden Rektörümüz, “Üniversitemizin kuruluşunda ve bugünlere gelmesinde büyük katkı ve destekleri olan başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’a; Meclis Başkanımız Sayın İsmail KAHRAMAN’a; İlimizin bakan ve milletvekillerine; her sıkıştığımızda yanımızda olan Üniversitemizden maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen Üniversitemiz Geliştirme Vakfının Başkanı ve Üyeleri ile hayırseverlerimize; başta Sayın Valimiz ve Belediye Başkanımız olmak üzere ilimizdeki kurumların yöneticileri ile STK'lara ve biraz önce konuşmamda ifade ettiğim başarılarda asıl söz sahibi olan, gece gündüz demeden özverili olarak çalışan Üniversitemizin Akademik ve İdari Personeline; öğrencilerimize ve davetimize icabet ederek mutluluğumuzu paylaşan siz saygıdeğer konuklara ayrı ayrı teşekkür ediyor şükranlarımı sunuyorum.” diyerek konuşmasını tamamladı.

Rektörümüzün açılış konuşmasının ardından, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Geliştirme Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Nusret BAYRAKTAR, Rize Milletvekili Hasan KARAL ve Rize Valisi Erdoğan BEKTAŞ protokol konuşmalarını gerçekleştirdi.

Konuşmaların ardından 2017 yılında; Akademik Teşvik Uygulamasında 100 tam puan alan 22 öğretim elemanımız ve değerlendirme süreci tamamlanıp patent almaya hak kazanan öğretim elemanımıza başarı belgeleri takdim edilerek Profesör, Doçent ve Dr. Öğretim Üyesi kadrosuna atanan 77 öğretim üyelerimiz için Cübbe Giyme Töreni gerçekleştirildi.

Törene, Rize Valisi Erdoğan BEKTAŞ, Rize Milletvekilleri Hasan KARAL ile Hikmet AYAR, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri KASIRGA, Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat KASAP, Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Geliştirme Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Nusret BAYRAKTAR, Türkiye Gençlik Vakfı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Necmettin Bilal ERDOĞAN, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin TİLKİ, Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet COŞKUN, Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman BAYKAL, Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık YARILGAÇ, Danıştay Üyesi Cevdet ERKAN ile İbrahim ER, RTEÜ Geliştirme Vakfı Genel Sekreteri Av. Harun MERTOĞLU, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. İstiklal Yaşar VURAL ile Prof. Dr. Ali BİLGİN, Üniversitemiz Genel Sekreteri Adnan ER, Rize Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şaban Aziz KARAMEHMET, Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet ERDOĞAN, protokol üyeleri, STK yöneticileri, Üniversitemiz yöneticileri, akademik ve idari personeli katıldı.

Üniversitemizin 12. yıl tanıtım videosunu izlemek için tıklayınız.

Rektörümüzün Üniversitemizin Kuruluşunun 12. Yıl Dönümü konuşma metni için tıklayınız.

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )