RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...
Rektörümüz Üniversitemiz Uluslararası Öğrencileriyle Bir Araya Geldi
05 Mart 2018 Pazartesi - Görüntülenme: 3696

Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, üniversitemizde öğrenim gören uluslararası öğrenciler ile Üniversitemiz Öğrenci Yemekhanesinde düzenlenen kahvaltı programında bir araya geldi.

Rektörümüz, üniversitemizin tercih edilir üniversite sıralamasında ilk sıralarda yer aldığını, yükseköğrenimlerini tamamlamak amacıyla gerek yurt içinden gerekse yurt dışından gelen öğrencilerle birlikte öğrenci potansiyelinin her eğitim- öğretim döneminde daha da arttığını kaydederek üniversitemiz bünyesindeki uluslararası öğrencilerin birer kültürel elçi niteliğini taşıdığını söyledi. Azerbaycan’dan 95, Gürcistan’dan 94, Suriye’den 75, Yemen’den 40, Türkmenistan’dan 39, İran’dan 16, Afganistan’dan 10 ve diğer ülkelerle birlikte toplam 41 ülkeden 437 uluslararası öğrencinin üniversitemizde öğrenim gördüğünü hatırlattı. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültemizde 71, Tıp Fakültemizde 59, İlahiyat Fakültemizde 49, Eğitim Fakültemizde 40, Mühendislik Fakültemizde 33 ve Diş Hekimliği Fakültemizde 35 uluslararası öğrencinin lisans programlarında, 48 tanesinin ise lisansüstü programlarda yer aldığını söyledi.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi olarak uluslararası öğrencileri ülkelerinin, ailelerinin emaneti olarak gördüklerini ifade eden Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN: “Öğrencilerimizin iyi bir eğitim almaları için bütün birimler elinden geleni yapıyor, yapmaya da devam edecek. Türkçe Öğretim Merkezi ve Uluslararası Öğrenci Ofisi’mizin varlığıyla da öğrencilerimizin kendilerini ülkelerindeki gibi rahat hissetmeleri ve huzurlu bir ortamda eğitim almalarını önemsiyoruz.” dedi. Rektörümüz konuşmasının son bölümünde, uluslararası öğrencilerden, 17 Mart 2018 tarihinde gerçekleştirilecek olan üniversitemizin 12. kuruluş yıl dönümü kutlamalarında kendi ülkelerini tanıtan stant açmalarını istedi.

Uluslararası öğrenciler ise aile sıcaklığında eğitim-öğretim imkânı ve kendilerine sağlanan olanaklardan dolayı başta Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN olmak üzere Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İstiklâl Yaşar VURAL ve Uluslararası Öğrenci Ofisimiz yetkililerine teşekkür etti.

Programda, Rize Valisi Erdoğan BEKTAŞ ile Rize Milletvekili Hikmet AYAR birer konuşma yaptı.

Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat KASAP, ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat SÜTLÜOĞLU ve Rize İl Göç İdaresi Müdürü Enes TÜFEKÇİ ise öğrencilerin şehirle ilgili taleplerini dinleyerek cevapladılar.

Programa, Rize Valisi Erdoğan BEKTAŞ, Rize Milletvekili Hikmet AYAR, Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat KASAP, Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat SÜTLÜOĞLU, Üniversitemiz Rektör Yardımcıları Prof. Dr. İstiklal Yaşar VURAL ile Prof. Dr. Ali BİLGİN, Rize İl Göç İdaresi Müdürü Enes TÜFEKÇİ, SKS Daire Başkanımız Mustafa ÇAKIR katıldı.

Kahvaltı programı günün anısına çekilen hatıra fotoğrafı ile sona erdi.

 

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )