RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...

Rektörümüzün Tiflis Ziyareti

12 Şubat 2018 Pazartesi - Görüntülenme: 1924

Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, Tiflis Ivane Javakhishvili Devlet Üniversitesinin 100. Yıl Etkinlikleri’ne katılmak ve birtakım ziyaretler gerçekleştirmek üzere Gürcistan’ın başkenti Tiflis’e gitti.

Rektörümüz, ilk ziyaretini Gürcistan Büyükelçiliğine yaptı. Kısa bir süre önce Gürcistan Büyükelçiliğine atanan Fatma Ceren YAZGAN’a ziyarette bulunan Rektörümüz, kendilerini makamında ağırlayan Büyükelçi YAZGAN’a teşekkür ederek yeni görevinde başarılar diledi.

Rektörümüz daha sonra 100. Yıl Etkinlikleri kapsamında Tiflis Ivane Javakhishvili Devlet Üniversitesine gitti. Tiflis Ivane Javakhishvili Devlet Üniversitesinde, Gürcistan Devlet Başkanı Giorgi MARGVELASHVİLİ ile bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede, komşu iki ülke arasındaki tarihten gelen güçlü bağlara dikkat çekilerek dostluğun artarak devam etmesi temennisinde bulunuldu.

Görüşmenin ardından, Tiflis Ivane Javakhishvili Devlet Üniversitesinin Konferans Salonu’nda 100. Yıl Etkinlikleri açılış toplantısına katılan Rektörümüz, burada bir konuşma gerçekleştirdi.

1918’de kurulmuş olan, Gürcistan’daki bütün üniversitelere temel teşkil eden İvane Cavahişvili Devlet Üniversitesini, yüzyıl boyunca yetiştirdiği insanlar sayesinde ülkenin bilim, kültür, sanat alanlarına sağladığı katkı ve gayretlerinden dolayı tebrik eden Rektörümüz, “Ayrıca, bir üniversitenin Gürcü halkı tarafından “Ana üniversite” anlamına gelen Gürcüce “Deda Üniversiteti” olarak nitelendirilmesi kadar güzel bir sıfatın olmadığını belirtmek isterim.” dedi.

Rektörümüz, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi olarak kapı komşumuz Gürcistan ile olan ilişkilerimize önem verdiğimizi vurgulayarak, “Bu bağlamda tarihten gelen bağlarımızı güçlendirmek için bugüne kadar birçok adım attık ve atmaya da devam edeceğimizi ifade etmek isterim. Üniversitemiz bünyesinde faaliyet gösteren Gürcü Dili ve Edebiyatı Bölümü bu düşüncelerimizi destekler niteliktedir. 10 yıldır Tiflis Tıp Üniversitesinden öğrencilere yazın üniversitemizin Tıp Fakültesinde staj yapma imkânı veriyoruz.” diye konuştu.

Konuşmasının sonunda Rektörümüz, ev sahipliğinden ve bu anlamlı organizasyona nazik davetlerinden dolayı başta Tiflis Ivane Javakhishvili Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. George SHARVASHİDZE olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti.

Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, açılış toplantısının ardından Ivane Javakhishvili Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. George SHARVASHİDZE’yi kutladı ve Üniversitemiz plaketini takdim etti.

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )