RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...

Yükseköğretimde Kalite

07 Şubat 2018 Çarşamba - Görüntülenme: 2017

Üniversitemiz tarafından düzenlenen “Yükseköğretimde Kalite” konulu seminer İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Seminere konuşmacı olarak Türkiye Mükemmellik Ödülü Sekreteri Berçin GÜN katıldı.

Seminerde açılış konuşması gerçekleştiren Rektör Vekili Prof. Dr. Ali BİLGİN, yükseköğretimde gerçek anlamda kaliteyi yakalamak için birtakım denetimlerin olması gerektiğini belirterek “ Kalite, eğitim, Ar-Ge, yönetim üniversitelerin olmazsa olmazlarıdır. Biz bu anlamda Üniversitemizin her biriminden olmak üzere kalite kurulumuzu oluşturduk. Çalışmalarımızı topyekûn sürdürmek adına bugün bu eğitimin faydalı olacağını düşünüyorum.” dedi.

Rektör Vekili Prof. Dr. Ali BİLGİN’in açılış konuşmasının ardından, Türkiye Mükemmellik Ödülü Sekreteri Berçin GÜN, seminerine KalDer (Türkiye Kalite Derneği) hakkında bilgi vererek başladı.

Berçin GÜN,  Kalite, Mükemmellik Yolculuğu ve EFQM (Avrupa Kalite Yönetim Vakfı) Mükemmellik Modeli hakkında bir sunum gerçekleştirdi.

Kaliteyi, istenen özelliklere uygunluk olarak tanımlayan GÜN, “  Tasarım kalitesi, ürün ve hizmette istenen özelliklerin neler olduğunu anlamak ya da tahmin ederek buna uygun tasarım yapmak, Uygunluk kalitesi ise tasarlanan ürün ve hizmetleri tasarıma uygun şekilde üreterek müşteriye sunmaktır. Tasarım boyutu büyük ölçüde zevke, ihtiyaca ya da tercihe bağlıdır. Uygunluk ise ölçülebilir bir karakteristiktir.” dedi.  

Herkes aynı amaca doğru koşmazsa kuruluşun içinde kaos ortamı olup arzu edilen kalitenin sağlanamayacağını ifade eden GÜN, “Toplam kalitenin özü, herkesin planlı olarak kuruluş hedefleri doğrultusunda müşteri odaklı çalışmasıdır. Toplam kalite yönetimi verimliliği de berberinde getirir.” diye konuştu.

GÜN, toplam kalitenin ana kuralının, kuruluşların içinde bulundukları ortamı anlaması ve bu ortama göre kendi hedefini belirleyerek nasıl gerçekleştirileceğinin planlanması olduğunu belirtti.

EFQM Mükemmellik Modelinin girdileri olan liderler, çalışanlar, strateji, işbirlikleri ve kaynaklar, süreçler ve ürünler hakkında da bilgi veren GÜN,  bu modelin çalışanlar, müşteriler ve toplumla ilgili sonuçlarını da anlatarak konuşmasını tamamladı.

Seminerin sonunda, Rektör Vekili Prof. Dr. Ali BİLGİN günün anısına Türkiye Mükemmellik Ödülü Sekreteri Berçin GÜN’ e Üniversitemiz şilti takdim etti.

 Seminere,Üniversitemiz Rektör Vekili Prof. Dr. Ali BİLGİN, Genel Sekreter Adnan ER, daire başkanları, akademik ve idari personel katıldı.

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )