RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...
Üniversitemiz Öğrencisi Elektroşoklu Ayakkabı Tasarladı
27 Aralık 2017 Çarşamba - Görüntülenme: 3667

Üniversitemiz Eğitim Fakültesi Matematik Öğretmenliği Bölümü öğrencisi Furkan BOZDAĞ, elektroşoklu ayakkabı tasarladı.

Yaklaşık iki ayda tamamlanan ayakkabıyı asker ve polisler için tasarladığını belirten BOZDAĞ, “Ayakkabının içine konulan şarjlı bataryadan şok bobinine giden akım yükseltiliyor ve gerilim sonucu şok etkisi ortaya çıkıyor. Ayakkabıdan çıkan enerji düşük ve karşıdaki kişiye fazla zarar vermiyor.” dedi.

Ayakkabıya ‘Casus’ ismini veren BOZDAĞ, tamamen savunma amaçlı tasarlanan ayakkabının, asker ve polislerin yanı sıra kişilerin de kendini olası tehlikelere karşı koruyabileceğini söyledi.

BOZDAĞ, ayakkabıda kamera da olduğunu ifade ederek, “Elektroşok bobini bize saldırmak isteyen birini engellemek için, kamera da yine tamamen savunma amaçlı. Eğer vatandaşa saldırı olursa vatandaş bunu engellerse burada kayıt oluyor ve gerçekler kamera sayesinde ortaya çıkıyor. Burada tamamen savunma mekanizması var. Amacımız kimseye durduk yere zarar vermek değil. Olası tehlikelere karşı insanların kendini koruması için yaptım. Bu proje sayesinde her vatandaş kendi can güvenliğini sağlayabilecek. Çünkü her an, her saniye polis veya asker yanımızda olmuyor. Bazı tehlikelerle kendimiz baş etmek zorundayız. Bana göre böyle bir durumda en hızlı çözüm bu olur.”  şeklinde konuştu.

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )