RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...

Acara Devlet Halk Dansları Topluluğu ve Devlet Korosu Üniversitemizde Gösteri Düzenledi

17 Kasım 2017 Cuma - Görüntülenme: 1928

Acara Özerk Cumhuriyeti Devlet Halk Dansları Topluluğu “Horumi” ve Acara Vokal Sesler Devlet Korosu Üniversitemiz Kongre ve Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda gösteri düzenledi.

Üniversitemiz Rektörlüğü tarafından düzenlenen programa, Rize Valisi Erdoğan BEKTAŞ, Acara Özerk Cumhuriyeti Başbakanı Zurab PATARADZE, Acara Ö.C. Eğitim, Kültür ve Spor Bakanı Inga SHAMILISHVILI ile Ekonomi ve Maliye Bakanı Ramaz BOLKVADZE, Batum Belediye Başkanı Lasha KOMAKHIDZE, Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, Gürcistan Trabzon Başkonsolosu Avtandil MIKADSADZE, Başkonsolos Yarımcısı Giorgi QUSHITASHVILI, Acara Ö.C. Başbakanlık Daire Başkanları, Üniversitemiz akademik ve idari personeli ile öğrenciler katıldı.

Program öncesinde Acara Özerk Cumhuriyeti Başbakanı Zurab PATARADZE ve beraberindeki heyet Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN’ı makamında ziyaret etti. Ziyarette, Osmanlı döneminden bugüne kadar uzanan iki ülke arasındaki dostluklar ve kültürel etkileşim hakkında değerlendirmelerde bulunuldu. Rektörümüz ziyaretin sonunda Acara Ö.C. Başbakanı ve bakanlara Üniversitemiz şilti takdim etti.

Üniversitemiz Rektörlük Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen ziyaretin ardından heyet, Kongre ve Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda düzenlenen programa geçti.

Programda bir konuşma gerçekleştiren Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, komşu ülke olan Gürcistan ile tarihten gelen bağları güçlendirmenin önemini ifade etti.

Coğrafi ve tarihi yakınlığımız olan Gürcistan ve Acara Özerk Cumhuriyeti ile ilişkilerimizi geliştirme anlamında Üniversitemizin yapmış olduğu çalışmalara değinen Rektörümüz, “Üniversitemiz bünyesinde Gürcü Dili Ve Edebiyatı Bölümü açtık. On yıldır her yaz, Tiflis Tıp Üniversitesinden 30 öğrenciyi Üniversitemizde ve Eğitim Araştırma Hastanemizde ağırlıyoruz, bir ay boyunca staj yapıyorlar. Şu anda 96 Gürcü öğrenci Üniversitemizde eğitim öğretim görmekte. 15-16 Aralık tarihlerinde Gürcistan Gori Devlet Eğitim Üniversitesi ile Uluslararası Türk-Gürcü Konferansı düzenliyoruz. Yine Gürcistan’daki on farklı üniversite ile ikili işbirliği ve Mevlana anlaşması imzaladık.” dedi.

Rektörümüz, Türkiye-Gürcistan diplomatik ilişkilerinin 25. Yıldönümü dolayısıyla düzenlenen programda katkısı olan herkese teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

 Acara Özerk Cumhuriyeti Başbakanı Zurab PATARADZE ise yaptığı konuşmada, Türkiye’nin bugüne kadar politik ilişkilerde ve ekonomik işbirliklerinde hep yanlarında olduğunu ifade ederek, “ Türkiye bizim için çok önemli ve dost bir ülkedir. Uluslararası arenalarda toprak bütünlüğümüzü her zaman savunmaktadır. Ben bugün Recep Tayyip Erdoğan üniversitesinde bulunmayı fırsat bilerek Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’a teşekkür etmek istiyorum. Burada konuşma yaptığım için de gurur duyuyorum” dedi.

Protokol konuşmalarının ardından, sanat yönetmenliğini Temur BİBİLEİSHVİLİ’nin yaptığı Acara Devlet Halk Dansları Topluluğu ‘Horumi’ dans gösterileriyle ve Şef Mzejabuk SURMANİDZE ile Şef Temur DOLIDZE önderliğinde Acara Vokal Sesler Devlet Korosu da seslendirdikleri eserlerle izleyicilere unutulmaz bir gece yaşattı.

Gösteri sonrasında Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, günün anısına Sanat Yönetmeni Temur BİBİLEİSHVİLİ, Şef Mzejabuk SURMANİDZE ve Şef Temur DOLIDZE’ye çiçek takdim etti.

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )