2017 - ÖSYS Ek Yerleştirme İle Üniversitemize Yerleşen Adayların Kesin Kayıt İşlemleri

13 Eylül 2017 Çarşamba, 08:57

I. KAYIT İŞLEMLERİ

2017 ÖSYS EK YERLEŞTİRMELERİ sonucunda üniversitemizin herhangi bir bölüm/programına yerleşen adayların kesin kayıt işlemleri;   

1.KESİN KAYIT TARİHLERİ ve YERİ

Kayıt Tarihi

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi

13 Eylül 2017
19 Eylül 2017

Kayıt Merkezi

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörlüğü
Fener Mahallesi Zihni Derin Yerleşkesi

Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı  53100 RİZE

2.ÖĞRENİM ÜCRETİ İŞLEMLERİ

Öğrenim Ücreti (II. Öğretim) Ödeme

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi

13 Eylül 2017
19 Eylül 2017

Ödeme Yeri

Türkiye'de bulunan herhangi bir Ziraat Bankası ATM’ lerinden  'Öğrenci Numarası'ile ödenebilenecektir.

ÖĞRENCİ NUMARANIZI  AŞAĞIDAĞİ LİNKİMİZDEN ÖĞRENEBİLİRSİNİZ.

http://ogrenci.erdogan.edu.tr/OgrenciSorgulama/Index

 • Birinci Öğretim öğrencileri katkı payı (harç) ödemeden kayıtlarını yapabileceklerdir.
 • İkinci Öğretim programları için “Öğrenim Ücretleri” linkimizden öğrenebilirsiniz.
 • Her öğrencinin ödeyeceği miktar banka kayıtlarına aktarılacaktır.
2.KAYIT İŞLEMİ
 • Bizzat başvuru yapacak öğrenciler 13 Eylül - 19 Eylül 2017 kayıt tarihleri arasında  Üniversitemiz Kayıt Merkezine  kayıt belgeleriyle  gelerek kayıt yaptırabileceklerdir.
 • Kayıt tarihlerinde öğrencinin bizzat kendisi gelerek veya Noterden vekaletname getirildiği takdirde bir başkası da öğrencinin yerine kayıt yaptırabilir. 
 • “Kayıt Belgeleri” için tıklayınız.
3- ÖN KOŞULLU PROGRAMA KESİN KAYIT             

3.1. Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu İlk ve Acil Yardım Programı Ön Koşullu program olup, kesin kayıtlarını    13-19 Eylül 2017 tarihleri arasında Üniversitemiz kayıt merkezine gelerek kayıt yaptırabileceklerdir.  

 • Bu programa alınacak öğrencilerin, devlet hastanelerinden veya üniversite hastanelerinden, sürücü belgesi almaya engel olmayan bir beden yapısı ve ruh sağlığına sahip olduklarını belgeleyen rapor almaları (Öğrencinin boy ve kilosunun sağlık kurulu raporunda belirtilmesi gerekmektedir.), program gereği 2. sınıfta araç kullanmalarının zorunlu olması sebebiyle kayıt tarihinde 17 yaşını tamamlamış olmaları; erkek öğrencilerde 1.65 m’den, kız öğrencilerde 1.60 m’den kısa olmamak, boy uzunluğunun santimetre olarak ifade edilen değerinin son iki rakamından en çok 5 fazla veya 15 noksan kilo ağırlığında olmak; kurtarma ve taşıma işlerinde iki kişilik bir ekipte çalışırken sedyedeki bir hastayı ekip arkadaşı ile birlikte taşıyabilecek beden ve fizik yeterliliğine sahip olmaları gerekmektedir. (ÖSYS Kılavuz Bk. 233.)

3.2. Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Su Altı Teknolojisi Programı Ön Koşullu program olup, kesin kayıtlarını    13-19 Eylül 2017  tarihleri arasında Üniversitemiz kayıt merkezine gelerek kayıt yaptırabileceklerdir.

 • Bu programa kayıt için Üniversitelerin Tıp Fakülteleri hastanelerinin Deniz ve Sualtı Hekimliği ve Hiberbarik Tıp Anabilim Dalından veya Sualtı Hekimi bulunan Hiberbarik Oksijen Tedavi Merkezlerinden “Birinci Sınıf Sanayi Dalgıcı olur” sağlık raporu alınması gerekmektedir. Profesyonel Sualtı Adamları Yönetmeliğinde belirtilen yeterlilik belgesi alma şartlarını yerine getirmiş olmalıdır. Öğrenciler kendi kişisel dalış malzemelerini (maske, palet, şnorkel, 15 lt dalış tüpü, dalış elbisesi, yüzerlik ceketi-BC, derin su regülatör, üçlükonsol patik, ağırlık kemeri, 10 kg. ağırlık sualtı feneri, dalış çantası.) eğitim-öğretim dönem başında kendileri tamamlamakla yükümlüdür. Öğrenciler, her yıl Üniversite tarafından düzenlenecek eğitim gezilerindeki konaklama ve tekne-dalış masraflarını kendileri karşılayacaklardır. Her eğitim yılı için İşyeri Uygulama Eğitimi (mesleki staj) zorunluluğu vardır. (ÖSYS Kılavuz Bk. 796.)

 3.3.  Turgut Kıran Denizcilik Fakültesi’nin Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği  Ön Koşullu program olup, kesin kayıtlarını 13-19 Eylül 2017 tarihleri arasında Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğünden “Gemi Adamı Sağlık Yoklama Belgesi” ile  Üniversitemiz kayıt merkezine  gelerek bizzat kayıt  yaptırabileceklerdir.  

 • Bu programa alınacak öğrencilerin yüzme, dalma, can kurtarma ve denize dayanıklı olma durumlarına engel teşkil edecek herhangi bir sağlık sorunları olmadığını, kayıt yaptıracak öğrenci adaylarının normal sağlık raporu yerine Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğünden “Gemiadamı Sağlık Yoklama Belgesi” ile belgelemeleri gerekir. Ayrıca programa alınacak öğrencilerin dilinde kekemelik, pelteklik, tutukluk olmaması; renk körü ve şaşı olmaması, her iki kulağının arızasız olması gerekir. Adayların Gemiadamları Yönetmeliğinin Gemiadamı Olabilme Koşulları ile ilgili tüm yasal koşulları sağlamaları, “Gemiadamı Sağlık Yoklama Belgesi”ni yapılacak olan mülakat ve beden yeterliliği testinden önce önkayıtta ibraz etmeleri, önkayıttan sonra yapılacak mülakat ve beden yeterliliği testinde başarılı olmaları gerekir. Bu programa başvurabilmek için yükseköğretim kurumunun aradığı bütün koşullara ek olarak; kayıt yapıldığı yılın 1 Temmuz tarihi itibariyle 24 yaşından gün almamış olmak (tashih yaşı kabul edilmez); reşit olmayanlar için veli göstermek; boyu erkek öğrencilerde 1,65 m’den, kız öğrencilerde ise 1,60 m’den az olmamak; Beden Kütle Endeksi testi sonucunun 18,5-29,9 aralığında olması gerekir. Öğrenciler, Hazırlık Sınıfından sonra üniforma giymek zorundadırlar. Üniformalarının temini öğrencilere aittir. (ÖSYS Kılavuz Bk. 294.)

BEDEN YETERLİLİĞİ SINAVI

Sınav

Tarih

Saat

Adres

Turgut Kıran Denizcilik Fakültesi

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği

18.09.2017

9.30

T.C. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Zihni Derin Yerleşkesi – Fener Mahallesi Kapalı Spor Salonu 53100 Merkez/RİZE

MÜLAKAT SINAVI

Sınav

Tarih

Saat

Adres

Turgut Kıran Denizcilik Fakültesi

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği

18.09.2017

13.30

T.C. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Turgut Kıran Denizcilik Fakültesi Tersane Mahallesi Saadettin Kaynak Bulvarı No: 93 53900 Derepazarı /  RİZE

 • Bu programa yerleşen öğrencilerin ön koşuldaki şartları sağlamaları ve üniversitemizde kurulacak komisyon tarafından yapılacak olan mülakat ve beden yeterliliği sınavlarında başarılı olmaları gerekir.
 • Detaylı bilgiyi http://denizcilik.erdogan.edu.tr/ internet adresinden öğrenebilirsiniz.
4.KAYIT TARİHİNDE MEZUN OLAMAYAN ÖĞRENCİLER

4.1. 2017 ÖSYS Ek Yerleştirmeleri sonucunda üniversitemizin herhangi bir bölüm/programına kayıt hakkı kazanan ancak ortaöğretim kurumlarından mezun olamayarak bütünleme veya tek ders sınavına girecek adayların da 13 - 19 Eylül 2017   tarihleri arasında üniversitemize “Kayıt Belgeleri”  ile bizzat gelerek Geçici Kayıtları yapılacaktır.

Ancak bu adayların mezun olduklarına ilişkin belgelerini 29 Aralık 2017 tarihine kadar Üniversitemiz Öğrenci İşleri Daire Başkanlığınagelerek ibraz etmeleri halinde Asıl Kayıtları yapılacaktır.

 29 Aralık 2017  tarihine kadar mezun olduklarını belgeleyemeyenlerin Geçici Kayıtları silinecektir.

KAYIT ESNASINDA HERHANGİ BİR SORUNLA KARŞILAŞILMASI DURUMUNDA ÖĞRENCİ İŞLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI İLE “İLETİŞİM”E GEÇİNİZ..

5.EĞİTİM-ÖĞRETİME İLİŞKİN BİLGİLER

KAYIT SONRASI İÇİN BİLGİLENDİRME

Üniversitemize kayıtlı öğrenciler yönetmelik ve her yıl Senato tarafından belirlenen akademik takvim esaslarına uymak, öğrencilik sürecinin tüm aşamalarında gerekli işlemleri zamanında ve eksiksiz yapmak zorundadır.

Üniversitemizin 2017–2018 Eğitim-Öğretim Yılı    18 Eylül 2017    günü başlayacaktır. 

Akademik Takvim için tıklayınız.

Üniversitemiz Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’nın Üniversitemizde eğitim ve öğretime ilişkin uygulamalara, yönetmelik, yönergelere,  duyurulara http://oidb.idari.erdogan.edu.tr/ sayfasından ulaşılabilir.

 1.  DERSLERE KAYIT

Üniversitemize kesin kaydınızı yaptırdıktan sonra; birinci yarıyıl derslerine devam edebilmeniz için derse yazılımınız doğrudan Öğrenci İşleri Daire Başkanlığınca yapılacaktır. Bundan sonraki dönemlerde derslere kayıt işlemleri akademik takvimde belirtilen tarihler arasında öğrenciler tarafından bizzat yapılacaktır. Derslerin gün ve saatleri konusunda kayıt yaptırdığınız bölümlerden bilgi alabilirsiniz.

 1. ZORUNLU YABANCI DİL HAZIRLIK

          İlahiyat Fakültesi, Turgut Kıran Denizcilik Fakültesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği ve Fen Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümlerinde öğrenim görecek öğrenciler zorunlu yabancı dil hazırlık eğitimine tabidirler. 

             Hazırlık eğitimi bulunan İlahiyat Fakültesi, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği ve İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümlerine kayıt yaptıran öğrenciler, Yabancı Dil Hazırlık Sınıfı Yeterlilik sınavına girebilirler. Bu sınavdan (60) puan alıp başarılı olanlar, ilgili bölümün birinci sınıfına devam edecektirBaşarısız olanlar ve Yeterlilik sınavına girmeyenler hazırlık sınıfına devam edeceklerdir.

 

YABANCI DİL HAZIRLIK SINIFI 1. YETERLİLİK SINAVI

Sınav

Tarih

Saat

Adres

Turgut Kıran Denizcilik Fakültesi

Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği

19 Eylül 2017

10:00

Yabancı Diller Yüksekokulu Mahmut Hantal Eğitim Binası  İyidere/RİZE

İlahiyat Fakültesi

İlahiyat

19 Eylül 2017

14:00

İlahiyat Fakültesi
Zihni Derin Yerleşkesi

Fen Edebiyat Fakültesi

İngiliz Dili ve Edebiyatı

19 Eylül 2017

14:00

Yabancı Diller Yüksekokulu Mahmut Hantal Eğitim Binası  İyidere/RİZE

Not: Kimliğini gösteren resmi bir belge (Nüfus Cüzdanı, Evlenme Cüzdanı, Pasaport, Ehliyet gibi),             Kalem, silgi ve kalemtıraş yanınızda getirmeyi unutmayınız.

 

 1.  YABANCI DİL DERSİ MUAFİYET SINAVI

                Zorunlu Yabancı Dil Hazırlık Eğitimi bulunmayan bölümlerde öğrenim gören öğrenciler; isterlerse, 20 Eylül 2017 tarihinde yapılacak “Yabancı Dil Dersi Muafiyet Sınavı”na girebilirler. Sınava girmek isteyen öğrenciler 19 Eylül 2017 tarihine kadar kayıtlı oldukları birime dilekçe ile başvurmak zorundadır.

“Yabancı Dil Dersi Muafiyet Sınavı”ndan 100 puan üzerinden 50 ve yukarı puan alan öğrenciler, ortak zorunlu yabancı dil derslerinden muaf olurlar ve alınan notlar  “Önlisans ve Lisans Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği”nin 21 inci maddesine göre harfli nota çevrilerek yarıyıl akademik not ortalaması ile genel akademik not ortalamasına katılır.

 1. MUAFİYET

Daha önce bir başka yükseköğretim programında öğrenim gören öğrenciler, muafiyet için 18 Eylül- 29 Eylül 2017 tarihine kadar Fakülte / Yüksekokul / Meslek Yüksekokullarına transkript ve ders içerikleri ile birlikte başvuracaklardır.

      İlgili fakülte, yüksekokul yönetim kurulu kararı ile öğrencinin eski bölümündeki başardığı derslerin yeni bölümünde eşdeğer sayıldığı dersler tespit edilerek, muaf sayılan derslerin kredi toplamına göre öğrenime başlayacağı yeni sınıfı belirlenir. 

 1. İZİN/KAYIT DONDURMA

                  Kesin kayıttan sonra, “Önlisans ve Lisans Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği”nin 35 inci maddesinde belirtilen nedenlerden herhangi birine göre devam etmek istemeyen öğrencilerden, bir veya iki yarıyıl izin isteyenler, gerekçelerini belgeleyerek 18 Eylül – 22 Eylül 2017 tarihleri arasında bir dilekçe ile kayıtlı oldukları Fakülte / Yüksekokul / Meslek Yüksekokullarına başvurmaları gerekmektedir.

                İzin gerekçeleri kabul edilerek izinli sayılan öğrenciler 2017–2018 eğitim-öğretim yılının güz ve/veya bahar yarıyılında derslere devam edemezler. Varsa derse yazılımları iptal edilir.

              Dilekçe örnekleri Daire Başkanlığımızın web sayfasında “Dilekçeler&Formlar” kısmında Bulunmaktadır.                                               

6. KREDİ/YURT İŞLEMLERİ

                Kredi ve yurt işlemleri için  www.kyk.gov.tr web sayfasından bilgi alınabilir.

Facebookta Paylaş Tweetle