RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...
Üniversitemizde 4. Katılım Genç Gelişim Programı Gerçekleştirildi
21 Şubat 2024 Çarşamba - Görüntülenme: 661

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi tarafından İFCap Building iş birliğiyle hayata geçirilen “Katılım Genç Gelişim Programı”nın 4. Sertifika ve Proje Ödül Töreni üniversitemiz ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Kongre ve Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen program, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile başladı.

“Katılım Genç Gelişim Programı” ve “Emlak Katılım” video gösteriminin ardından Rektörümüz Prof. Dr. Yusuf Yılmaz hoş geldiniz konuşması yaptı.

Konuşmasına katılımcıları selamlayarak başlayan Rektörümüz, etkinliğin finans, katılım finans ve bu alandaki kariyer fırsatlarının konuşulacağı önemli bir program olacağını ifade etti.

Finansal teknolojilerin, geleneksel finansal hizmetleri kolaylaştırmak ve iyileştirmek için kullanılan teknolojik yeniliklerin bütünü olduğunu belirten Rektörümüz, "Finansal teknoloji, büyük veri ve yapay zekâ gibi yenilikçi uygulamalar, finansal hizmetlerin verimliliğini artırmanın yanı sıra müşteri deneyimini de önemli ölçüde geliştirmektedir. Bu teknolojiler sayesinde katılım finans daha geniş kitlelere ulaşarak daha hızlı ve daha az riskli bir büyüme sağlayabilir." dedi.

Rektörümüz, ülkemizde ve dünya genelinde katılım finansın giderek artan bir ilgi görmesinin, bu alanda eğitim ve araştırmalara olan ihtiyacı da artırdığını söyleyerek, üniversitemizin Türkiye'de ilk akredite edilmiş olacak olan Finans ve Bankacılık Bölümü ile bu ihtiyaca cevap vermek amacıyla ülkemiz finans sektörüne donanımlı mezunlar yetiştirdiğini ifade etti.

Rektörümüzün konuşmasının ardından, IFCap Building Kurucu Ortağı Dr. Melih Şükrü Ecertaş, Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin ile Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Prof. Dr. Göksel Aşan açılış konuşması gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Prof. Dr. Göksel Aşan konuşmasında, özellikle gençlere, yeni mezunlara, iktisadi bilimler, hukuk gibi alanlarda okuyanlara katılım finans alanını tanıtmayı amaçladıklarını söyledi.

Katılım finans alanının gelecek dönemde Türkiye'de daha da büyüyeceğini belirten Aşan, "Temel hedefimiz, katılım finansın sektör dahilindeki toplam payını yüzde 15'e çıkarmak. Katılım finansın bu doğrultuda büyüyerek gelişeceğine inanıyor, bunun için de çabalıyoruz. Fakat bunun en önemli koşulu, insan kaynağı. Katılım Genç Gelişim Programı, bir meslek edindirme programı değil. Amacımız, bu alanın onların kariyerlerinde bir yeri olabileceğini gençlerimize anlatmak, onlara bu alanı tanıtmak ve kariyer hedeflerine en azından bir alternatif olarak bu alanı koymalarını sağlayabilmek." dedi.

Açılış konuşmalarının ardından, 25 Kasım 2023- 14 Ocak 2024 tarihlerinde dördüncüsü gerçekleştirilen Katılım Genç Gelişim programı kapsamında dereceye girerek sertifika almaya hak kazanan ve projeleri ile ödül almaya hak kazanan katılımcılara protokol üyeleri tarafından sertifika ve ödülleri takdim edildi.

Ödül töreninin ardından, Katılım Genç Gelişim Programı kapsamında projeleriyle dereceye giren katılımcılar tarafından projelerinin sunumları yapıldı.

Program, Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Katılım Finans Dairesi Başkanı Dr. Tarık Akın’ın moderatörlüğünde, Ziraat Katılım Strateji Planlama ve İnsan Kaynakları Grup Başkanı Arif Baştuğ, Emlak Katılım İnsan Kaynakları Müdürü Sayın Salih Gödek, Türkiye Katılım Sigorta Hayat ve Sağlık Teknik Müdürü Saim Kaptanoğlu ile IFCap Building Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Yusuf Öztürk’ün panelist olarak yer aldığı “Katılım Finans Alanında Kariyer Fırsatları” konulu panel ile sona erdi.

Programa, Rize Valisi İhsan Selim Baydaş, Sağlık Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Şuayıp Birinci, Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Prof. Dr. Göksel Aşan, Rektörümüz Prof. Yusuf Yılmaz, katılım finans gruplarının temsilcileri, üniversitemiz yöneticileri, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

RTEÜ BASIN 

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )