RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...
Rektörümüz TVNET’te Üniversitemizi Anlattı
02 Nisan 2021 Cuma - Görüntülenme: 3104

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman, TVNET ekranlarında canlı yayınlanan “Kampüs Yolunda” programının konuğu oldu.

Program sunucusu Esra Esen Atayeter’in sorularını cevaplayan Rektör Prof. Dr. Hüseyin Karaman, üniversitenin kuruluşu, gelişimi ve yapılan çalışmalar hakkında detaylı bilgiler verdi.

RTEÜ’nün 2006 yılında kurulduğunu hatırlatarak ülkemizin genç eğitim kurumlarından biri olan üniversitenin yeni nesil bir devlet üniversitesi olduğunu ifade eden Rektör Prof. Dr. Karaman, kurumun akademik ve idari kadrosu ile eğitim-öğretim altyapısını anlattı.

Şu an üniversite bünyesinde 14 fakülte, 4 yüksekokul,6 meslek yüksekokulu ve 1 lisansüstü eğitim merkezinin bulunduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Karaman: “ Bu akademik birimlerimizde 141 farklı diploma programları var. 517 öğretim üyesi olmak üzere toplamda 1217 akademik personelimiz Üniversitemizde görev yapıyor. 685’i uluslararası öğrenci olmak üzere 18600 öğrenci de Üniversitemizde eğitim-öğretim görüyor. Ülkemizin her ilinden ve aynı zamanda 52 farklı ülkeden de öğrenci Üniversitemizde eğitim-öğretim görmektedir.” dedi.

Üniversiteyi desteklemek üzere kurulmuş olan Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Geliştirme Vakfı ile ilgili kapsamlı bilgiler veren Rektör Prof. Dr. Karaman, devletin verdiği kaynakların sınırlı olduğunu hatırlatarak vakıf sayesinde üniversiteye ilave kaynaklar sağlandığını ifade ederek, “ Geliştirme Vakfımız, Üniversitemizin fiziki altyapısını güçlendirmek anlamında bize eğitim-öğretim binaları yapıyor, aynı zamanda öğretim elemanlarımız için sosyal konutlar yapıyor, Üniversitemizin hocalarına akademik teşvik desteği veriyor, başarılı öğrencileri Üniversitemize çekmek için burslar veriyor. Amaç, Üniversitemizin kalitesini artırmak, Üniversitemizi desteklemek, hem fiziki altyapı olarak hem AR-GE altyapısı olarak hem de kalite olarak üst noktaya taşımak için Vakfımız Üniversitemize destek veriyor.” ifadelerini kullandı.

RTEÜ’nün akademik kadrosunu anlatan Rektör Prof. Dr. Hüseyin Karaman, nitelikli bir üniversitenin olmazsa olmazının nitelikli akademik kadrosu olduğunu belirtti. Üniversitede 103’ü profesör,119’u doçent, 295’i doktor öğretim üyesi olmak üzere toplam 517 öğretim üyesi, araştırma görevlisi ve öğretim görevlisi ile birlikte üniversitedeki toplam akademik sayının 1217 olduğunu söyledi.

 Üniversitenin öne çıkan bölümleri hakkında da bilgiler veren Rektör Prof. Dr. Karaman: “Biz üniversite olarak her alanda gerek yurt içinde gerekse yurt dışında tercih edilen nitelikli bir üniversite olmak için gayret gösteriyoruz. Üniversitemizde hem akademik altyapı hem de fiziki altyapı itibariyle öne çıkan birimlerimiz olarak Tıp Fakültemiz iyi bir durumdadır. 530 yatak kapasiteli hastanemiz var. Klinik Simülasyon Eğitim Merkezimiz var. Aynı zamanda 28 yıl geçmişi olan İlahiyat Fakültemiz de benzer özellikte. Güçlü bir akademik kadrosu ve eğitim-öğretim binası ile birlikte iyi bir fakültedir. Diş Hekimliği Fakültemiz de iyi bir noktaya geldi. Yeni Diş Hekimliği Fakültemizi yaptıktan sonra modern bir fakülte haline geldi. Fen Edebiyat Fakültemiz Üniversitemizin ilk fakültelerinden birisi, hem kadro itibariyle hem de AR-GE altyapısı ve eğitim-öğretim altyapısı ile nitelikli bir noktadadır. Eğitim Fakültemiz ve Su Ürünleri Fakültemiz de öne çıkan fakültelerimizdir.” şeklinde konuştu.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinin akademik performansı ve başarısı hakkında da detaylı bilgiler veren Rektör Prof. Dr. Hüseyin Karaman, “Biz 15. yılında olan bir üniversiteyiz. Genç ve yeni bir üniversite olmamıza rağmen akademik performans ve başarı açısından baktığımızda Üniversitemiz bizden çok önce kurulan üniversiteleri bu anlamda geçmiştir. Üniversiteleri akademik performans ve başarı açısından değerlendiren kuruluşlar var. Türkiye’de şu anda akademik performans ve başarı olarak Üniversitemiz 2000 yılından sonra kurulan 95 üniversite arasında 12. sıradayız. Dünya sıralamalarına baktığımız zaman, Londra merkezli Times Higher Education (THE) tarafından yapılan ve 90 ülkeden 1500 üniversiteyi içeren Dünyanın En İyi Üniversiteleri sıralamasına Türkiye’den 43 üniversite girebilme başarısı gösterdi, bunlardan birisi de Üniversitemizdir. Yine bu kurul, alan bazlı da değerlendirme yapıyor. Üniversitemiz sağlık alanında dünyanın en iyi 850 üniversitesinden birisi oldu. Türkiye’den sağlık alanında söz konusu listeye giren Üniversitemizde dahil olmak üzere 29 üniversite vardı. TÜBİTAK kısa zaman öncesinde üniversitelerin son 5 yıllık proje karnelerini yayınladı.  Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi 2000 yılından sonra kurulan üniversitelerde 4. sırada, ülkemizdeki tüm üniversiteler baz alındığında ise 36. sıradayız. Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA),Türkiye Bilimler Raporunu yayınladı ve bu raporda da üniversiteleri değerlendirdi. Bu rapora baktığımızda RTEÜ akademik üretkenlik ve verimlilik açısından ülkemizdeki tüm üniversiteler arasında 37. sırada yer almaktadır. 15 yıllık bir üniversite için elde ettiğimiz başarılar bütün akademik personelimiz ile birlikte gurur duyacağımız bir noktadadır. Hedefimiz daha iyi olmaktır, bunun için de gayret edeceğiz.” dedi.

İçerisinde bulunduğumuz pandemi süreci ve üniversite olarak sorunsuz bir şekilde hayata geçirdikleri uzaktan eğitim modeline ilişkin olarak değerlendirmelerde bulunan Rektör Prof. Dr. Hüseyin Karaman, pandemiden önce üniversite bünyesinde Uzaktan Eğitim ve Uygulama Merkezinin olduğunu, üniversitenin bu manada bir altyapısı bulunduğunu söyledi. Rektör Prof. Dr. Karaman, eğitim ve öğretim faaliyetlerinin mümkün olduğunca sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için derslerin on-line şekilde yapıldığına ve kendi altyapılarını kullandıklarına dikkat çekti.

Üniversitelerin üç ana görevinin olduğunu hatırlatan Rektör Prof. Dr. Hüseyin Karaman,  eğitim –öğretim faaliyeti, AR-GE faaliyeti ve üniversitelerin toplumsal ve sosyal sorumluluk anlayışı gibi ödevlerinin olduğunu söyledi. Bu konuda Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi olarak, üniversitenin öncelikli alanlarını  “sorunlar ve temel ürünler ” olarak belirlediklerini ifade eden Rektör Prof. Dr. Karaman: “ Rize’de çay ticari ve ana tarım üründür. Kivi, anzer balı, deniz ürünleri, tarihi, coğrafyası bütün bunlar Üniversitemizin öncelikli alanıdır.  Çay bölgemizin olmazsa olmazıdır, Karadeniz Bölgesi’nin temel ürünüdür, ülkemizin stratejik bir ürünüdür. Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesinde çay alanında belirlenen bir üniversiteyiz. Konuyla ilgili şu anda gen bankası kuruyoruz, Giresun’dan Artvin’e kadar bütün çay bölgesini tarayarak farklı genotipler tespit edildi.  Ayrıca, organik gübre çalışması yaptık, raporlama işlemi devam ediyor. Farklı projelerimiz de var. Çok kısa süre önce Üniversitemiz Tarih Bölümü tarafından hazırlanan “İlk Çağ’dan Günümüze Rize” adlı beş ciltten oluşan külliyatı ilimize kazandırdık. Bununla birlikte, İktisat Fakültesi hocalarımızla beklentileri bilimsel metotla saptamak için “Şehrin Üniversiteden Beklentileri ve Üniversitenin Şehirden Beklentileri” konulu çalışma yaptık. Biz 13 noktada kampüsü bulunan ve ilin coğrafi yapısı gereği şehirle iç içe olan bir üniversiteyiz.” ifadelerini kullandı.

Öğrencilere sağlanan sosyal yaşam alanları, ulaşım, yurt olanakları ve kampüs imkânlarından Rektör Prof. Dr. Hüseyin Karaman, öğrencileri ülkenin ve milletin kendilerine emaneti olarak gördüklerini belirterek bu emaneti en iyi şekilde koruyup, geliştirmenin kendilerinin görevi olduğunu söyledi. Üniversite olarak, öğrencilerin düzenlemiş oldukları sosyal etkinliklere destek verdiklerini, tertip ettikleri akademik faaliyetlerle de öğrencileri dersin dışında da donatmak istediklerini kaydetti. Yurt sorununun da büyük oranda çözüldüğünü ifade eden Rektör Prof. Dr. Karaman, bu anlamda öğrencilerin barınma sorunu yaşamadığını söyledi.

Öğrenciler neden Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’ni tercih etmeli?” sorusuna yanıt veren Rektör Prof. Dr. Hüseyin Karaman, öğrencilere şehri değil üniversiteyi tercih etmeleri gerektiği yönünde tavsiyelerde bulundu. Öğrencilerden, tercih edecekleri üniversitelerin niteliğine, akademik kadrosuna, akademik başarısına, fiziki altyapısına, laboratuvarına ve kütüphanesine bakmalarını isteyen Rektör Prof. Dr. Hüseyin Karaman: “ RTEÜ Sayın Cumhurbaşkanımızın ismini taşıyan bir üniversitedir. Akademik kadromuza baktığımızda hem sayısal olarak hem de nitelik olarak iyi bir kadromuz var. Rize ulaşılması kolay, güvenilir, yeşille mavinin buluştuğu bir şehir. Daha iyi yetişmek isteyenleri Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesine bekliyoruz.” dedi.

RTEÜ BASIN

 

 

 

 

 

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )