RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...
Yükselen Ekonomilerin En İyi Üniversiteleri Arasındayız!
10 Mart 2021 Çarşamba - Görüntülenme: 9312

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ), uluslararası alanda elde ettiği başarılara bir yenisini daha ekleyerek istikrarlı yükselişine devam ediyor. RTEÜ, Times Higher Education (THE) tarafından 09.03.2021 tarihinde yayınlanan THE Gelişen Ekonomilerdeki En İyi Üniversiteler 2021 (THE Emerging Economies Rankings 2021) Sıralamasına 501+ kategorisinde yerleşerek, dünyanın en iyi üniversiteleri listesine bir kez daha adını yazdırmayı başardı.

2004 yılından beri periyodik olarak dünyanın en başarılı üniversitelerini çeşitli kategorilerde listeleyen saygın yükseköğretim kuruluşu Times Higher Education, THE Gelişen Ekonomilerdeki En İyi Üniversiteler 2021 sonuçlarını açıkladı. Söz konusu sıralama kapsamında, FTSE (Financial Times Stock Exchange) Endeksine göre “Hızla Yükselen Ülkeler (Advanced Emerging)”, “İkinci Derece Yükselen Ülkeler (Secondary Emerging)”, “Sınırdaki Ülkeler (Frontier)” kategorilerinde yer alan 48 ülkeden 606 üniversite listede yer alabildi.

RTEÜ, THE Gelişen Ekonomilerdeki En İyi Üniversiteler 2021 Sıralamasına 501+. basamaktan girerek, Türkiye’den sıralamaya girebilen 43 üniversite arasında yer aldı. Gelişen Ekonomilerdeki En İyi Üniversiteler Sıralaması’nın yöntemi Dünyanın En İyi Üniversiteleri Sıralamasında olduğu gibi ‘Eğitim (Teaching)’, ‘Araştırma (Research)’, ‘Atıf (Citations)’, ‘Uluslararası Görünüm (International Outlook)’ ve ‘Sanayi Geliri (Industry Income)’ olmak üzere 5 ana başlık altında kalibre edilen 13 performans göstergesinden oluşmaktadır. Gelişen Ekonomilerdeki En İyi Üniversiteler Sıralamasını diğerlerinden ayıran özelliği ise “Sanayi Geliri” ve “Uluslararası Görünüm” metriklerinin ağırlığının Dünya Üniversiteler Sıralamasına göre daha yüksek olmasıdır.

Times Higher Education Gelişen Ekonomilerdeki Üniversiteler 2021 Sıralaması listesinin tamamına aşağıdaki bağlantı linkinden ulaşabilirsiniz:

https://www.timeshighereducation.com/world-university-rankings/2021/emerging-economies-university-rankings#!/page/0/length/50/locations/TR/sort_by/rank/sort_order/asc/cols/stats

Times Higher Education Gelişen Ekonomilerdeki Üniversiteler Sıralamasının metodolojisi hakkında detaylı bilgi için:

https://www.timeshighereducation.com/world-university-rankings/emerging-economies-university-rankings-2021-methodology

RTEÜ BASIN

 

 

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )