RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...
Üniversitemizde ÜNİ-DOKAP Devir Teslim Töreni Gerçekleştirildi
05 Ocak 2021 Salı - Görüntülenme: 2897

Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı Üniversiteler Birliğinin (ÜNİ-DOKAP) 2021 yılı dönem başkanlığı Üniversitemizde gerçekleştirilen törenle Giresun Üniversitesine devredildi.

Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN başkanlığında, Rektörlük Toplantı Salonu’nda online olarak gerçekleştirilen törene; DOKAP Başkanı Hakan GÜLTEKİN, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman ELMACI, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin TİLKİ, Avrasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kenan İNAN, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk COŞKUN, Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yılmaz CAN, Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim ZEYBEK, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Osman ÖZTÜRK, Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah ÇUVALCI, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz ÜNAL, Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali AKDOĞAN, Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut AYDIN, Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat DALGIN, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bünyamin ŞAHİN, Trabzon Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Emin AŞIKKUTLU ve üniversite temsilcileri katıldı.

Törende, DOKAP Başkanı Hakan GÜLTEKİN, Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN ve Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yılmaz CAN birer konuşma gerçekleştirdi.

DOKAP Başkanı Hakan GÜLTEKİN konuşmasında, ülkelerin gelişmesi ve kalkınması için bölge kurumlarının bir araya gelmesinin önemine değinerek, “Üniversiteler bölgenin gelişmesi için ciddi desteği olan kurumlardır. Ve üniversitelerimize büyük görevler düşmektedir. ÜNİ-DOKAP bu anlamda önemli bir birliktir.” dedi.

Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN konuşmasına, ÜNİ-DOKAP 2020 yılı dönem başkanlığında yapmış olduğumuz bazı çalışmaları anlatarak başladı.

Rektörümüz, bu birlikteliğin 15 üniversitenin tecrübe paylaşımı, alt yapı paylaşımı, gerektiğinde ortak hareket etme ve sorunların çözümünde bölgesel güç olma gibi birçok konuda faydalı olan ve gittikçe kurumsallaşan bir birliktelik olduğunu belirtti.

Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu birlikteliğin üniversitelerimizin yapıcı katkısı ve yaklaşımı ile daha iyi noktalara taşınacağına inandığını ifade eden Rektörümüz, “Dönem başkanlığımız boyunca vermiş olduğunuz desteklerden dolayı başta siz değerli rektörlere, DOKAP Başkanı Sayın Hakan GÜLTEKİN’e, stratejik kurulda yer alan öğretim üyelerine, sekretaryasını yapan mesai arkadaşlarıma ve kısacası katkı sunan herkese şahsım ve ÜNİ-DOKAP adına teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum. Dönem başkanlığını teslim alacak olan Giresun Üniversitesine ve değerli Rektörü Prof. Dr. Yılmaz CAN hocama hayırlı olsun diyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yılmaz CAN ise konuşmasında, üniversitelerimizin en büyük eksikliklerinden birinin toplumla, iş dünyası ile sanayi ile gerekli düzeyde iş birliği içine girememesi olduğunu ifade ederek, “ Son yıllarda bu anlamda çalışmalar gerçekleşmektedir ve bu son derece önemlidir. 2016 yılında bölgede hizmet vermeye başlayan ÜNİ-DOKAP platformunu da ülkemizin ve bölgemizin kalkınması adına çok önemsiyorum. Daha önce dönem başkanlığını başarıyla yürüten hocalarıma teşekkür ediyorum. Yeni dönemde de daha kuvvetli iş birlikleri yaparak güzel işlere imza atmaya devam edeceğiz.” dedi.

Konuşmaların ardından Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN ile Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yılmaz CAN devir teslim protokolünü imzaladı.

RTEÜ BASIN

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )