RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...
Üniversitemizde Akreditasyon Belgesi Takdim Töreni Gerçekleştirildi
02 Eylül 2020 Çarşamba - Görüntülenme: 4426

Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi FEDEK Akreditasyon Belgesi Takdim Töreni yapıldı.

FEDEK (Fen, Edebiyat, Fen-Edebiyat, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakülteleri Akreditasyon Derneği) tarafından 06 Nisan 2020 - 30 Eylül 2025 tarihleri arasında 5 yıl geçerli olmak üzere akredite edilen Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü düzenlenen törenle akreditasyon belgesini aldı.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültemiz Konferans Salonunda tertip edilen törende açılış konuşması yapan Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, Üniversite olarak yeni dönemdeki hedeflerinden söz etti. Rektörümüz: “Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi olarak hedeflerimizi; kalite, akreditasyon ve uluslararasılaşma olarak belirledik. Bunu da birçok farklı platforma ifade ettik. Bu konuda epey yol aldık, birçok iş yaptık, ancak özellikle akreditasyon anlamında yapacak daha çok işimiz var.” dedi.

Belirlenen üç hedefle ilgili hayata geçirilen çalışmalardan da bahseden Rektörümüz: “Yaptıklarımızdan bazılarını sayacak olursak şunları söyleyebiliriz: Üniversitemiz bünyesinde Kalite Koordinatörlüğünü kurduk ve Üniversitemizin Kalite Eylem Planının belirleyerek kamuoyu ile paylaştık. 2016 yılında YÖK Kalite Kurulu’na, Kalite Kurulu’nun kendisinin belirlediği ilk 20 Üniversiteden sonra bizzat müracaat ettik ve 2017 yılında dış değerlendirmesinden geçtik. 2018 yılında İSO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi için Türk Standartları Enstitüsüne müracaat ettik ve bir yıllık yoğun bir çalışma sonucunda, 2019 yılında Türk Satandartları Enstitüsünden sadece bir bölümde veya bir fakültede değil, Üniversitemizin tamamında İSO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi aldık. 2018 yılında program akreditasyonlarını başlattık. Bu anlamda ilk olarak 2019 yılında 3 programın akreditasyonu için Fen, Edebiyat, Fen-Edebiyat, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakülteleri Öğretim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneğine (FEDEK) müracaat ettik. Bu programlarımız: Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü, Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Öğretmenliği ve İlköğretim Matematik Öğretmenliği. Bu programlarımızdan Biyoloji Bölümünün süreci tamamlandı. Diğer iki bölümümüzün süreci devam ediyor, onlarda da en yakın zamanda sürecin tamamlanacağını ve belgelerimizi alacağımızı ümit ediyorum. Özellikle FEDEK adına gelen heyetin bölüm için söyledikleri Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü olarak beni ziyadesiyle memnun etti. Bu güzel çalışma ve ekip ruhu için başta Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı ve Biyoloji Bölüm Başkanı olmak üzere bu sürece katkı veren destek veren öğretim üyelerine teşekkür ediyorum. 2020 yılında ise; Eğitim Fakültesi: Türkçe Öğretmenliği, Sosyal Bilgiler Öğretmenliği, Sınıf Öğretmenliği, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Tıp Fakültesi ve İlahiyat Fakültesi ile Fen Edebiyat Fakültesi: Fizik, Kimya, Matematik, Türk Dili ve Edebiyatı ve Tarih Bölümlerinde akreditasyon için müracaat ettik. Amacımız bütün programlarımızda akreditasyon süreçlerini tamamlayarak akreditasyon belgesini almaktır.” ifadelerini kullandı.

Ülkemizin Sayın Cumhurbaşkanımızın belirlediği 2023 ve 2071 hedeflerine ancak eğitimde kalitenin artması ile ulaşılabileceğine inandıklarını kaydeden Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, Üniversitemiz bünyesinde kalite ve akreditasyon süreçlerini koordine eden Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ali BİLGİN’e ve ekibine, akreditasyon için ilk belgeyi alma başarısı gösteren Biyoloji Bölüm Başkanımız Prof. Dr. Nurhayat ÖZDEMİR’e ve sürece destek veren öğretim elemanlarına, bütün bölümlerinde akreditasyon için müracaat eden ve bu konuda diğer birimlerimize de örnek olan Fen Edebiyat Fakültemiz ile Eğitim Fakültemiz Dekanlarına ve sürece destek veren öğretim elemanlarına, akreditasyon süreçlerinde pozitif yaklaşarak, yapıcı önerilerde bulunan FEDEK ekibine teşekkür etti ve söz konusu belgenin eğitimin ve ar-genin kalitesinin daha da artmasına yardımcı olması temennisiyle sözlerini tamamladı.

Avrasya Üniversitesi Rektörü- FEDEK Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Kenan İNAN ise konuşmasına FEDEK’in tarihçesinden bahsederek başladı. FEDEK’e 2009 yılında YÖK tarafından akreditasyon yetkisi verildiğini ve derneğin ülkemizin her bölgesine hizmet sunduğunu hatırlatan Prof. Dr. Kenan İNAN, akreditasyonun şeffaflık, güvenilirlik ve kontrol edilebilirlik açısından çok önemli bir süreç olduğunu söyledi. Fen Edebiyat Fakültemiz Biyoloji Bölümünün akademik anlamda çok yeterli bir bölüm olduğunu ifade eden Prof. Dr. Kenan İNAN: “Cesaret gösterip akreditasyona başvurdukları için kendilerini tebrik ediyorum. Artık ÖSYM kılavuzunda Biyoloji Bölümünün akredite olduğu bilgisi yer alacak. Bu da tercih edilme nedeni olarak değerlendirilecektir.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından akreditasyon belge takdimi gerçekleştirildi. Avrasya Üniversitesi Rektörü- FEDEK Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Kenan İNAN akreditasyon belgesini Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serdar MAKBUL ile Fakültemiz Biyoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Nurhayat ÖZDEMİR’e sundu.

Program günün anısına çektirilen fotoğrafla sona erdi.

RTEÜ BASIN

 

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )