RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...
2020 YKS Öncesi Adaylara Uyarılar
23 Haziran 2020 Salı - Görüntülenme: 3842

Rektörümüz, ÖSYM Rize İl Sınav Koordinatörü Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, 27-28 Haziran 2020 tarihlerinde tüm Türkiye genelinde olduğu gibi Rize’de de yapılacak olan 2020 yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavı (TYT, AYT ve YDT) öncesi, sınava girecek adaylara ve adayların ailelerine çeşitli uyarılarda bulundu.

Makamında basına açıklama yapan Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN; 27-28 Haziran 2020 tarihlerinde yapılacak olan 2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın Rize’de Rize Merkez ile birlikte Çayeli ve Ardeşen İlçelerinde yapılacağını belirtti. Rize’de sınava 12.100 aday girecektir.

27 Haziran Cumartesi günü Temel Yeterlilik Testi’nin, 28 Haziran Pazar günü de Alan Yeterlilik Testi ile Yabancı Dil Testi’nin yapılacağını belirtti.

Temel Yeterlilik Testi (TYT); 27 Haziran Cumartesi saat 10.15’de başlayıp 165 dakika sürecektir. Bu sınav için adaylar sınav binalarına en son saat 10.00’da girebileceklerdir. Bu saatten sonra hiçbir aday sınav yapılacak olduğu binalara alınmayacaktır.

Alan Yeterlilik Testi (AYT); 28 Haziran Pazar günü saat 10.15’de başlayıp 180 dakika sürecektir. Bu sınav için adaylar sınav binalarına en son saat 10.00’da girebilecektir. Bu saatten sonra hiçbir aday sınav yapılacak olduğu binalara alınmayacaktır.

Yabancı Dil Testi (YDT); 28 Haziran Pazar günü saat 15:45’te başlayıp 120 dakika sürecektir. Bu sınav için adaylar sınav binalarına en son saat 15.30’da girebilecektir. Bu saatten sonra hiçbir aday sınav yapılacak olduğu binalara alınmayacaktır.

ÖSYM Rize İl Sınav Koordinatörlüğü olarak,  içinden geçmekte olduğumuz pandemi döneminde adayların sınava herhangi bir problemle karşılaşmadan; sosyal mesafe, maske ve hijyen kurallarına uyarak rahat bir şekilde girmeleri için bütün önlemleri aldıklarını belirten Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN: “Bu konuda adayların ve ailelerinin herhangi bir endişeye kapılmalarına gerek yoktur. Rahat olsunlar.” dedi. Bu kapsamda alınan önlemleri şu şekilde ifade edebiliriz:

 1. Sınav salonları sınavdan bir gün önce temizlenecek ve dezenfekte edilecek.
 2. Salonlarda oturma düzeni sosyal mesafeye uygun olarak belirlendi ve adaylar ona göre salonlarda oturacaklar.
 3. Sınav binalarının girişlerinde bütün adaylara maske ve dezenfektan mendil verilecek.
 4. Ayrıca adaylar isterlerse kendi maskeleri, yüz siperlikleri ve dezenfektanları ile de sınava girebilirler. Ona da müsaade edilecektir.
 5. Pandemi döneminin kuralları gereği sınav yapılan binaların bahçelerine adaylar ve görevlilerden başka hiç kimse alınmayacaktır. Biliyorsunuz önceki sınavlarda adayların aileleri okul bahçelerine girebiliyordu, bu sınavda ise sosyal mesafe kuralı dolayısıyla adaylar ve görevlilerden başka hiç kimse okul bahçelerine alınmayacaktır.
 6. Ailelerin çocuklarını bıraktıktan sonra okulların bahçe kapılarında beklememeleri gerekir. Bu konuda anlayış gösterilmesini istiyoruz.
 7. Adaylar isterlerse sınav esnasında maskelerini çıkarabilecekler, ancak görevliler maskelerini çıkarmayacaklar.
 8. Covid 19 şüpheli, tanılı ve temaslı aday olursa onlar yedek binalarda ve ayrı salonlarda sınava girecekler. Henüz ilimizde böyle bir durum yoktur.

27-28 Haziran Cumartesi Pazar günleri Rize İl Nüfus Müdürlüğü ile Çayeli ve Ardeşen İlçe Nüfus Müdürlükleri saat 07.00 ile 15.30 saatleri arasında açık olacaktır.

Kimlik Kartını kaybeden, nüfus cüzdanı olmayan veya nüfus cüzdanında Kimlik Numarası, fotoğraf, soğuk damga bulunmadığı için sınava kabul edilmeyen adaylar 2020 YKS Sınava Giriş Belgesi ve güncel bir fotoğraf ile birlikte Nüfus Müdürlüklerine müracaat ettikleri zaman kendilerine Geçici Kimlik Belgesi verilecektir. Adaylar bu belge ile sınava girebileceklerdir.

 Sınava girecek tüm adaylara başarılar dileyen Rektör KARAMAN, adayların herhangi bir istenmeyen durumla karşılaşmamaları, bütün yılın emeğinin küçük bir dikkatsizlik ile boşa gitmemesi için aşağıdaki hususlara özellikle dikkat etmeleri gerektiğini belirtti.

Adaylara Uyarılar

 1. Adayın sınava gireceği binayı, adres bilgisini teyit etmek amacı ile önceden gidip görmesi sınav günü adaya kolaylık sağlayacaktır. Bu nedenle adayın sınava gireceği binayı, adres bilgisini teyit etmek amacı ile sınav gününden önce gidip görmesi önerilmektedir. Adayların sınav gününden önce sınav binalarına girmelerine izin verilmeyecektir, sınav yapılacak olan binalar kapalı olacaktır.
 2. Adaylar sınav günü sınavın başlama saatinden bir buçuk saat önce sınava girecekleri binada olsunlar. Saat 8.30 da tüm adaylar sınava girecekleri binanın bahçesinde olsunlar.
 3. Adaylar yanlarında Sınav Giriş Belgesi ile T.C. Kimlik Numarası yazılı ve fotoğrafları olan nüfus cüzdanı veya süresi geçerli pasaport bulundurmalıdırlar. Bu belgelerden herhangi birisi yanında olmayan adaylar sınava alınmayacaktır.
 4. Zorunlu askerlik görevini yapmakta olan er/erbaşlar ve askeri öğrenciler askeri kimlik belgesi ile sınava girebilirler.
 5. Adaylar sınav binasına, çanta, cüzdan, cep telefonu, saat, anahtarlık, küpe, bilezik, kalem, silgi, kalemtraş vb. araçlarla gelmemelidirler. Bunlarla sınava girmelerine izin verilmeyecektir.
 6. Sınav başlamadan önce her adaya sınava gireceği salonda kurşun kalem, silgi, kalemtraş verilecektir.
 7. Adaylar sınav günü yanlarında sadece şeffaf pet şişe içerisinde su getirebilirler. Başka türlü yiyecek içecek getirmemelidirler.
 8. Sınav başladıktan sonra adayların tuvalet, lavabo veya başka bir ihtiyaç için sınav salonundan dışarı çıkmaları yasak olduğu ve sınav salonundan dışarı çıkan adaylar tekrar sınava alınmayacağı için bu hususa özellikle dikkat edilmelidir.
 9. Bütün adaylara bina girişlerinde maske ve dezenfektan mendil verilecektir. Ayrıca adaylar kendi maskelerini, yüz siperliklerini ve dezenfektan mendillerini de getirebilirler. Bunlarla adaylar sınava girebileceklerdir.

Sınava girecek adayların ailelerine de çeşitli tavsiyelerde bulunan Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN: “Anne babalar çocuklarının bir yıllık emeğinin boşa gitmemesi için sınavdan önceki son iki günde daha bilinçli hareket etmelidirler. Çocuklarının farklı bir psikolojiye girmemeleri, telaşlı ve endişeli bir halde olmamaları için özen göstermelidirler. Kendileri çok heyecanlansalar ve kaygılansalar bile çocuklarına bu durumu hissettirmemeliler. Çocukların normal saatinde yatmalarına ve sınav sabahı da sınavdan bir saat önce sınava girecekleri binada olacakları şekilde sabah kalkıp evlerinden ayrılmalarına dikkat etmelidirler ve adayın uykusunu tam olarak almış bir şekilde sınava dinç olarak gitmesi aday açısından çok önemlidir.” ifadelerini kullandı. Rektör KARAMAN, hem Rize’de hem de ülkemiz genelinde sınava girecek olan tüm öğrencilere başarılar diledi.

RTEÜ BASIN

 

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )