RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...
Rektörümüz Fuat Sezgin'i ve Müslümanların Bilime Katkılarını Anlattı
18 Ekim 2019 Cuma - Görüntülenme: 7086

Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, Üniversitemiz Hukuk Fakültesi ve Adalet Meslek Yüksekokulu tarafından hukuk seminerleri çerçevesinde düzenlenen programda Prof. Dr. Fuat SEZGİN’i ve Müslümanların bilime katkılarını anlattı.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen etkinlikte konuşmasına, dünyanın önde gelen tarihçilerinden İslam Bilim Tarihi Araştırmacısı Prof. Dr. Fuat SEZGİN’i rahmet ve hayırla yâd ederek başlayan Rektörümüz, İslam kültür ve medeniyetinin daha iyi anlaşılmasını sağlamak ve onu yeni nesillere en doğru şekilde aktarmak amacıyla, Cumhurbaşkanlığımız tarafından 2019 yılının Prof. Dr. Fuat SEZGİN yılı olarak ilan edildiğini söyledi.

Ömrünü İslam bilim tarihine adayan bu önemli şahsiyetin bugün gerek İslam coğrafyasında gerekse dünyanın farklı bölgelerinde bilimle uğraşan kişiler için rol model olduğunu söyledi.

Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, konuşmasının son bölümünde SEZGİN’in “İslâm medeniyetinin büyüklüğünü kendi insanımıza anlatmak batılılara anlatmaktan daha zor." sözünü ve gençlere verdiği “Züht sahibi olun, sabr-ı cemil sahibi olun, Allah korkusu sahibi olun, masa başında çalışırken akıl, beden ve ruh ile çalışın” tavsiyelerini de hatırlattı.

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )