RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...
Adalet Meslek Yüksekokulumuz Tarafından Açılış Dersi Gerçekleştirildi
03 Ekim 2019 Perşembe - Görüntülenme: 6130

Adalet Meslek Yüksekokulumuz tarafından tertip edilen 2019-2020 Akademik Yılı Açılış Dersi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültemiz Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Avukat Harun MERTOĞLU tarafından verilen “İnsan Hakları- Haklının Hakkı mı? Güçlünün Hakkı mı?” konulu açılış dersinde insan hakları ve hak kavramları kapsamlı bir şekilde anlatıldı. İnsan haklarının tanımını yapan MERTOĞLU: “Tüm insanlar hiçbir ayrım gözetmeksizin yalnızca insan oluşlarından dolayı eşit, özgür ve onurlu yaşama hakkına sahiptir. Herkes, cinsiyet, ırk, renk, din, dil, yaş, tabiiyet, düşünce farkı, ulusal veya toplumsal köken, zenginlik gibi fark olmaksızın kanun karşısında eşittir. Özgür bir şekilde düşüncelerini açıklamak, istediği yere gitmek, yerleşmek, diğer insanlarla ve makamlarıyla olan ilişkilerinde insanca ve hakça muamele görmek, insanların günlük yaşamında farkına varmadan yararlandığı haklardan bazılarıdır. Anayasamızda özellikle insan haklarına vurgu yapılmıştır.” dedi.

Yazılı metin anlamında insan haklarının temelini 10 Aralık 1948 tarihli İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinin oluşturduğunu, Türkiye’nin 1954'te onayladığını hatırlatan Av. Harun MERTOĞLU, “insan haklarına en geniş çerçevede yer veren Kur’an-ı Kerim’dir.” ifadelerini kullandı.

Ülkemizin yazılı hukuk bakımından diğer ülkelerle eşit bir durumda olduğunu ancak uygulamada sorun olduğunu belirten MERTOĞLU, bu noktada devletin ya da yasaların bir hatası bulunmadığını, insanların kurallara uymadığını söyledi.

Avukat Harun MERTOĞLU konuşmasının son bölümünde Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’nun amacı ve çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

Katılımcılardan yöneltilen soruların cevaplandığı açılış dersi sonunda Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ahmet İshak DEMİR günün anısına Av. Harun MERTOĞLU’na şilt takdim etti.

Programa Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ahmet İshak DEMİR, Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şevket TOPAL, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zeynep Yeşil DUYMUŞ, Adalet Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Cengiz YANIKLAR, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )