RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...
Üniversitemizin 5 Yıllık Proje Karnesi
21 Mayıs 2019 Salı - Görüntülenme: 8554

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) üniversitelerin 2014-2018 yılları arasını kapsayan beş yıllık proje karnesini yayınladı.

Ülkemizin bilim ve teknoloji alanında ihtiyaç duyduğu çalışmalara öncülük ederek bu çerçevede ilgili kurum ve kuruluşlarca hazırlanan projelere finansman desteği sağlayan TÜBİTAK, Üniversitelerin son 5 yıldaki proje istatistiklerini kamuoyuyla paylaştı. TÜBİTAK Araştırma Destek Programları Başkanlığı (ARDEB) tarafından hazırlanan raporda, 2014-2018 yılları arasında Üniversiteler tarafından sunulan ve desteklenen proje sayıları ile bu projeler dolayısıyla ilgili Üniversiteye aktarılan bütçeler yer almaktadır. Söz konusu raporda Üniversiteler, TÜBİTAK tarafından onaylanan projeler dolayısıyla almış oldukları bütçelere göre sıralanmıştır.

TÜBİTAK tarafından kamuoyuyla paylaşılan rapora göre Üniversitemiz, 1973, 1982 ve 1992 tarihlerinde kurulmuş bir çok üniversiteyi geçerek çok büyük bir başarı göstermiştir. 

2014-2018 yılları arası beş yıllık proje istatistikleri sonuçlarına göre Üniversitemiz; Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma projesinde yer alan 10 üniversite arasında, TÜBİTAK’tan en fazla projesi en fazla kabul olan ve 11 milyon 400 bin lira ile en fazla destek alan üniversite olarak birinci sırada yer aldı.  

2000 yılından sonra kurulmuş ve değerlendirmeye alınan 58 Üniversite arasında ise Üniversitemiz; projesi en çok kabul edilen üniversite sıralamasında üçüncü ve proje bütçe büyüklüğü açısından ise dördüncü sırada yer almıştır.

Son 5 yılda TÜBİTAK tarafından projesi kabul edilen üniversiteler sıralamasında ise Üniversitemiz; değerlendirmeye alınan 182 devlet ve vakıf üniversitesi arasında 41. sırada; 121 devlet üniversitesi arasında ise 34. sırada yer aldı.

Üniversitemizin kendinden çok önce kurulmuş olan üniversiteleri geçerek böyle bir başarı elde etmesinde katkısı olan öğretim elemanlarımızı, TÜBİTAK tarafından projeleri desteklenen akademik personelimizi ve projeleri desteklenmese bile çalışarak proje hazırlayıp sunan personelimizi Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ailesi adına yürekten kutlar, başarılarının artarak devam etmesini dileriz.

 

Basın-Yayın Enformasyon ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

 

TABLO :1 - Devlet ve Vakıf Üniversiteleri Genel Sıralama Tablosuna ulaşmak için TIKLAYINIZ.

TABLO :2 - Devlet Üniversiteleri Genel Sıralama Tablosuna ulaşmak için TIKLAYINIZ.

TABLO :3 - Vakıf Üniversiteleri Genel Sıralama Tablosuna ulaşmak için TIKLAYINIZ.

TABLO :4 - Araştırma Üniversiteleri Genel Sıralama Tablosuna ulaşmak için TIKLAYINIZ.

TABLO :5 - Bölgesel Kalkınma ve Misyon Farklılaşması kapsamında belirlenen Üniversitelerin Genel Sıralama Tablosuna ulaşmak için TIKLAYINIZ.

TABLO :6 - Proje Sunma ve Kabul Oranı adlı çalışmaya ulaşmak için TIKLAYINIZ.

TABLO:7 - Kuruluşu Üzerinden 10 Yıl Geçmemiş Devlet ve Vakıf Üniversiteleri Genel Sıralama Tablosuna ulaşmak için TIKLAYINIZ.

TABLO:8 - Kuruluşu Üzerinden 11-20 Yıl Geçmiş Devlet ve Vakıf Üniversiteleri Genel Sıralama Tablosuna ulaşmak için TIKLAYINIZ.

TABLO:9 - Kuruluşu Üzerinden 20 Yıl ve Üzeri Süre Geçmiş Devlet ve Vakıf Üniversiteleri Genel Sıralama Tablosuna ulaşmak için TIKLAYINIZ.

 

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )