RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...
Rize Tarihinde Önemli Dönemeçler
08 Mart 2019 Cuma - Görüntülenme: 3870

Üniversitemiz ile Rize Valiliği tarafından düzenlenen “Rize Tarihinde Önemli Dönemeçler: Rize’nin Fethi, Kurtuluşu” konulu panel Kongre ve Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zehra ASLAN moderatörlüğünde gerçekleştirilen panele konuşmacı olarak Doç. Dr. Abdullah BAY ve Dr. Öğr. Üyesi Yeliz USTA katıldı.

Doç Dr. Zehra ASLAN, panelde “Brest Litovsk Sonrası Doğu Karadeniz’in Durumu ve Rize’nin Kurtuluşu” konusundan katılımcıları bilgilendirdi.

ASLAN, 5 Şubat 1916’da Batum’daki Rus donanmasının harekete geçip, Rize’nin doğusuna asker çıkarmasıyla başlayan Doğu Karadeniz’in işgal sürecini, Trabzon ve Rize’nin Ruslar için önemini,  işgal sürecinde Doğu Karadeniz ve Rize’nin kaderini etkileyecek gelişmeleri, Rusya’da gerçekleştirilen ihtilalleri, ihtilaller sonrasında gerçekleştirilen barış bildirgesini, Brest Litovsk görüşmelerini, işgalin sonlanmaya başlama sürecini, Türk ileri harekâtı ile Rize’nin kurtuluş sürecini anlattı.

Doç. Dr. Abdullah BAY, “Rize’nin Fethi” konulu sunumunda, Osmanlı Devleti’nin fethinden önce bölgede varlığını sürdüren Trabzon Rum İmparatorluğu döneminde Rize’nin konumu, Trabzon’un fethinden sonra Osmanlı Devleti hâkimiyetine giren Rize’nin kurtuluşunu anlattı.

Dr. Öğr. Üyesi Yeliz USTA ise, “I. Dünya Savaşı’nda Rize’de Rus İşgali” konusunda sunum gerçekleştirdi. USTA, Birinci Dünya Savaşı, Osmanlı Devleti’nin savaşa katılması, Doğu Karadeniz’in Rusya’nın hedefinde olmasının nedenleri, Karadeniz ve Rize kıyılarının bombardımanı, Bombardımanların ardından Rize’nin işgal edilişi, Rize’de Rus işgalinin sona ermesi, Rus bombardımanının ve işgalinin en acı sonucu olan göçler konusunda katılımcıları bilgilendirdi.

Programa, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ahmet İshak DEMİR, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )