RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...
Üniversitemiz Çalışanlarının Beslenme Düzeyi Araştırma Sonuçları Paylaşıldı
04 Mart 2019 Pazartesi - Görüntülenme: 2907

Üniversitemiz Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi Asuman OKUR tarafından gerçekleştirilen “Üniversitemiz Çalışanlarının Beslenme, Fizik Aktivite Düzeyi ve İlişkili Bireysel Faktörler” konulu araştırmanın sonuçları paylaşıldı.

Kongre ve Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen konferansta OKUR, DİTA hastalıklarının gelişim süreci, Kronik hastalıklar, Toplumun beslenme düzeyinin iyileştirilmesi, Fizik aktivite ve önemi, İş çevresi ile beslenme ve fizik aktivite ilişkisi konularında katılımcıları bilgilendirdi.

Bilgilendirme sunumunun ardından OKUR, Üniversitemiz akademik ve idari personelinin beslenme düzeyinin göstergesi olan zayıflık, fazla kiloluluk ve obezite prevalansları ile risk faktörleri olarak diyet ve fizik aktivite düzeyleri, bunlar ile ilişkili bireysel ve çevresel faktörleri saptamak amacıyla gerçekleştirdiği araştırmanın sonuçlarını paylaştı.

OKUR, araştırmanın; Üniversite çalışanlarının beslenme düzeyi ne durumda, Üniversite çalışanlarının ne kadarı sağlıksız besleniyor, Üniversite çalışanlarının ne kadarı fiziksel olarak inaktif, Diyet ve inaktivite ile beslenme ilişkisi nasıl, Risk faktörlerinin bireysel ve çalışma ortamı özellikleriyle ilişkisi nasıl ana başlıklı sorulardan oluştuğunu ifade etti.

Bağımlı değişkenler, bağımsız değişkenler, veri toplama araçları ve tanımlara da değinen OKUR, araştırma grubunun demografi, sağlık ve çalışma yaşamı açısından tanımlayıcı özellikleri, araştırma grubunun antropometrik ölçümlerine dayalı beslenme durumu ve ilişkili etmenler, araştırma grubunun beslenme davranışları ve ilişkili etmenlere ait bulgular, antropemetrik ölçümlere dayalı beslenme durumu ile fizik aktivite düzeyi ilişkisine yönelik ileri istatistik analiz bulgularını da paylaşarak sunumunu tamamladı.

Programa, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Adnan YILMAZ, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer ŞATIROĞLU, akademik ve idari personel katıldı.

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )