RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...
Tarihçemiz

“Bilgi ve Değer Üreten Üniversite” sloganıyla yola çıkan Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, 17 Mart 2006 tarihinde kurulmuş ülkemizin genç eğitim kurumlarından birisidir ve yeni nesil bir devlet üniversitesidir.

Rize şehri üniversite hayaline 2006 yılında kavuşmuş olsa da bu şehrin üniversite geçmişi 1950’li yıllara dayanmaktadır.

Çayın ve yağmurun başkenti Rize ilinde 1950 yılında başlamış olan yükseköğretim serüveni, 2006 yılına gelindiğinde kendi adını taşıyan üniversitesine kavuşması ile devam etmiştir.

Rize Üniversitesinin ismi, Senatonun teklifi ve Bakanlar Kurulunun kararı üzerine 11 Nisan 2012 tarih ve 28261 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 6287 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’la Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi olarak değiştirilmiştir.

Üniversitemiz bugün Ardeşen Turizm Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Hukuk Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Spor Bilimleri Fakültesi, Su Ürünleri Fakültesi, Tıp Fakültesi, Turgut Kıran Denizcilik Fakültesi, Ziraat Fakültesi, Fındıklı Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, Güneysu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu, Yabancı Diller Yüksekokulu, Adalet Meslek Yüksekokulu, Ardeşen Meslek Yüksekokulu, Pazar Meslek Yüksekokulu, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsünden oluşmaktadır.

Üniversitemiz mevcut haliyle 1 Enstitü, 15 Fakülte, 3 Yüksekokul, 6 Meslek Yüksekokulu, 18 Araştırma ve Uygulama Merkezi ve Rektörlüğe bağlı 6 bölüm olmak üzere 49 akademik birimden oluşmaktadır. Bu akademik birimlerde 500’den fazla öğretim üyesi olmak üzere 1200’ün üzerinde akademik personel görev yapmakta ve 17 binin üzerinde öğrenci eğitim öğretim görmektedir.

Deneyimli kadrosu, dinamik ve yetkin öğretim elemanlarıyla ulusal ve uluslararası saygınlığa sahip, yöresiyle bütünleşmiş, yeniliklere açık, çağdaş bir üniversite olarak hedeflerine emin adımlarla ilerleyen Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, hem eğitim-öğretim ve ar-ge altyapısı noktasında, hem öğretim elemanı kadrosunda, hem de akademik performans ve başarı açısından çok önemli gelişme kaydeden bir üniversitedir.

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )