RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...
Su Ürünleri Fakültemiz Balık Hastalıklarının Önlenmesine Katkıda Bulunuyor
14 Şubat 2024 Çarşamba - Görüntülenme: 638

Üniversitemiz Su Ürünleri Fakültesi Hastalıklar Ana Bilim Dalı, Karadeniz Bölgesi’nde balık hastalıklarının önlenmesine katkıda bulunuyor.

Konu ile ilgili açıklama yapan Su Ürünleri Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. Şevki Kayış, bütün canlıların üretim süreçlerinde olduğu gibi su ürünleri yetiştiriciliğinde de önemli sorunlardan birinin hastalıklar ile mücadele olduğunu söyledi.

Yoğun üretim süreçlerinde balık hastalıkları nedeniyle ciddi kayıpların yaşandığını ifade eden Prof. Dr. Kayış, “Bu kayıpların önlenmesi için balık hastalıklarının önlenmesi, daha sonrası için ise doğru teşhis ve tedavi çok önemlidir. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Hastalıklar Ana Bilim Dalı olarak, 20 yılı aşkın bir zamandır bölgemize balık hastalıkları alanında ciddi katkı sunmaktayız. Özellikle alabalık yetiştiriciliği yapılan işletmelerde bakteriyel ve paraziter hastalıkların teşhis ve tedavisi konusunda işletmelere destek oluyoruz. Sadece bölgemize değil komşu ülke olan Gürcistan’a da bu konuda danışmanlık hizmeti vermekteyiz.” dedi.

Su ürünleri yetiştiricilerinin fakültemize hastalıklar konusunda yaptıkları resmi başvuruların kısa süre içerisinde değerlendirilip raporlandığını ve tedavi sürecinin nasıl olacağı ile ilgili detaylı bilgi verildiğini belirten Prof. Dr. Kayış, “Fakültemizde konu ile ilgili 2 profesör, 1 doktor öğretim üyesi ve 2 araştırma görevlisi donanımlı laboratuvar desteği ile bu hizmeti sunmaktadır. Asli görevimiz olan akademik çalışmalar ve eğitim faaliyetleri ile yeni araştırmacıların yetişmesine ve sorunların çözümüne katkı sunmaktayız. Balık patojenlerinin tanımlamaları, bu patojenlerin antimikrobiyal direnç durumları, balıklarda korunma amaçlı aşı uygulamalarının nasıl ve ne zaman yapılması gerektiği gibi konularda bilgilendirme hizmeti vermekteyiz.” diye konuştu.

RTEÜ BASIN

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )