RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...
Üniversitemiz Deney Hayvanları Uygulama ve Araştırma Merkezi Açıldı
17 Ocak 2024 Çarşamba - Görüntülenme: 872

Üniversitemiz Deney Hayvanları Uygulama ve Araştırma Merkezi yeni binası düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Törende, Deney Hayvanları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Atilla Topçu ve Rektörümüz Prof. Dr. Yusuf Yılmaz açılış konuşması yaptı.

Deney Hayvanları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Atilla Topçu, merkezin amacı ve kapasitesi hakkında detaylı bilgiler verdi. Topçu, hem ülkemizde hem de dünyada sağlık ve tıp alanında yürütülen AR-GE faaliyetlerine paralel olarak, merkezin de bu alanda yol gösterici olmasını hedeflediklerini söyledi.

Rektörümüz Prof. Dr. Yusuf Yılmaz ise konuşmasında, araştırma merkezlerinin önemine değindi. Bilimsel araştırmaların, insanlık için çığır açan buluşların, sağlıkta yeni tedavilerin geliştirilmesine olanak sağlayan önemli araştırmalar olduğunu ifade eden Rektörümüz, özellikle sağlık alanında hastalıkların temel mekanizmalarını anlamak, yeni sanayi araçları geliştirmek, yeni tedaviler geliştirmek veya mevcut tedavileri iyileştirmek için öncelikle deney hayvanları üzerinde çalışmalar yaptıklarını belirterek, “Buradan elde ettiğimiz bilgilerden yararlanarak daha sonra insan üzerinde basamak basamak araştırmalarımıza devam edip sonuca ulaşıyoruz. Böyle güzel olanağın üniversitemize kazandırılmış olması, üniversitemizin araştırma kapasitesini ciddi oranda arttıracaktır." dedi.

Rektörümüz, deney hayvanları ile ilgili kulaktan dolma bilgi kirliliği olduğunu da vurgulayarak, "Ortamın ne kadar steril olması ve deneyi yapmak için ne kadar üst düzey şartlar gerektiğine, bunun aslında çok da pahalı, ciddi bütçeler gerektirdiğine de burada şahit oluyoruz. Araştırma merkezimizde deney hayvanları üzerinde olan çalışmaların sonrasında da insanlar üzerinde yapacağımız araştırmalarla üniversitemiz adına inşallah yeni buluşlara imza atıyor olacağız. Bütün gayemiz de bu." ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından açılışı gerçekleştirilen Üniversitemiz Deney Hayvanları Uygulama ve Araştırma Merkezi katılımcılar tarafından gezildi.

İslampaşa Mahallesi, Tıp Fakültemiz yanında bulunan ve 2 yılda yapımı tamamlanan merkezin açılışına, Rektörümüz Prof. Dr. Yusuf Yılmaz, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Mete Avcı, Prof. Dr. Nebi Gümüş, Üniversitemiz Genel Sekreteri Adnan Er, dekanlar, yüksekokul ve meslek yüksekokulu müdürleri ile akademik ve idari personel katıldı.

RTEÜ BASIN

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )