RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...
Öğretim Üyelerimiz Yerli ve Milli Kriyokatater Üretti
04 Ekim 2023 Çarşamba - Görüntülenme: 774

Üniversitemiz Tıp Fakültesi ile Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi öğretim üyelerinden oluşan ekip, kalp damar tıkanıklıkları ile ritim bozukluklarının tedavisinde kullanılacak olan yeni bir kriyokatater üretti.

Üretilen yeni kriyokatater, yerli ve milli olmanın yanında ekonomik açıdan da ülkemize katkı sağlayacak. TÜBİTAK destekli proje sayesinde, ithal edilen tek kullanımlık tıbbi malzeme, yarı fiyatına üretildi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Tıp Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. Ömer Şatıroğlu, Tıp Fakültemiz ile Mühendislik Fakültemizin ortak çalışması sonucunda,  kalp damar tıkanıklıkları ile ritim bozukluklarının tedavisinde kullanılan tıbbi malzeme kriyokatater üretildiğini, ülkemizin ilk yerli ve milli kriyokataterinde Faz-2 aşamasında olduklarını belirterek, “Zorlu damar tıkanıklıklarında kireçlenmiş, balon stent ile açılamayan, baypasa gitmek zorunda kalan zorlu hastalıklarda kullanılabilecek bir katater çeşidi. Bu prototip ile kılavuz tel yoluyla tıkalı damara ulaşıp, soğuk şok etkisi yaratacak sıvı azot vasıtasıyla özellikle kireçlenmiş, tam tıkanıklıkları parçalamayı ve ardından da balon, tel, katater sistemleriyle daha rahat açmayı sağlayacağını düşünerek yola çıktık.” dedi.

Büyük deney hayvanlarında uyguladıkları güvenlik testlerinin başarıyla tamamlandığını ve bir sonraki aşama olan etkinlik testlerine başlayacaklarını hatırlatan Prof. Dr. Şatıroğlu, patenti kendilerine ait olan kriyokataterin üç yıl sonra insanlarda uygulanabilir aşamaya geleceğini söyledi.

3 yıl içerisinde seri üretimine başlanması hedeflenen tıbbi malzemeyle ilgili detayları paylaşan Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Vagif Nevruzoğlu ise, "Bu kriyokatateri damara sokup, kalsifiye yapıların fragmente işlemlerinde onu soğutarak mikro çatlaklar oluşturup, kırma olasılığına da çok daha yüksek değerlere yükseltiyoruz. Bu yeni bir yöntemdir. Bu yeni yöntemin ileride çok daha farklı alanlarda uygulanması da öngörülmektedir. " ifadelerini kullandı.

RTEÜ BASIN

 

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )