RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...
Batı’yı Aydınlatan Doğu Güneşi
26 Mayıs 2023 Cuma - Görüntülenme: 1159

Üniversitemiz tarafından düzenlenen programda, Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Asli Üyesi ve Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş, “Batı’yı Aydınlatan Doğu Güneşi” konulu konferans verdi.

Üniversitemiz Kongre ve Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen program, Türkiye Bilimler Akademisi ve Uşak Üniversitesi tanıtım filmi ile başladı.

Tanıtım filmlerinin ardından TÜBA Asli Üyesi ve Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş, sunumunu gerçekleştirdi.

İslam kültürünün bilim tarihindeki yerini birçoğumuzun bilmediğini ve bu konuda ciddi anlamda eksikliğimiz olduğunu ifade eden Rektör Savaş, kendi kültürümüzü ve tarihimizi batı oryantalistleri ne kadar ve nasıl anlattıysa öyle kabul ettiğimizi söyledi.

Rektör Savaş, geçmişini bilmeyen bir toplumun geleceğini inşa etmesinin zor olduğunu vurgulayarak, İslamiyet’ten sonra gerçekleştirilen önemli bilimsel gelişmeleri ve Doğu biliminin, kültür ve sanat çalışmalarının Batı dünyası üzerindeki etkilerini anlattı.

Konuşmasında, matematik, geometri, kimya ve coğrafya alanlarında yapılan çalışmalara değinen Rektör Savaş, kimya bilimini ilk kuran Cabir Bin Hayyan, en büyük coğrafyacı olarak tanımlanan El Makdisi ve gökbilim, matematik, doğa bilimleri, astronomi, coğrafya ve tarih alanındaki çalışmalarıyla tanınan Bîrûnî gibi bilim adamlarından da bahsetti.

Soru cevap bölümü ve günün anısına gerçekleştirilen plaket takdimi ile program sona erdi.

Programa, Rektörümüz Prof. Dr. Yusuf Yılmaz, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Nebi Gümüş, Prof. Dr. Göktuğ Dalgıç, Üniversitemiz Genel Sekreteri Adnan Er, dekanlar, akademik ve idari personel katıldı.

RTEÜ BASIN

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )