RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...
İnsan Haklarının Korunmasında Ulusal Mekanizmalar Konulu Söyleşi Gerçekleştirildi
14 Aralık 2022 Çarşamba - Görüntülenme: 1984

Üniversitemiz Hukuk Fakültesi tarafından 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü etkinlikleri kapsamında, İnsan Haklarının Korunmasında Ulusal Mekanizmalar konulu söyleşi gerçekleştirildi.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu’ndaki programa konuşmacı olarak Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurulu (TİHEK) Üyesi Av. Harun Mertoğlu katıldı.

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurulu Üyesi Ünal Sade’nin moderatörlüğünde gerçekleştirilen söyleşide Mertoğlu, insan haklarının ulusal düzlemde korunmasında etkin rol oynayan yargısal ve yargısal olmayan koruma mekanizmalarına dair bilgi paylaşımında bulundu.

İnsan haklarının korunmasında ulusal önleme mekanizması görevini yerine getiren TİHEK’in görev, yetki ve sorumluluklarına yönelik bilgilendirmenin yapıldığı söyleşide, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurulunun hak ihlallerinin ortadan kaldırılmasındaki rolüne değinildi.

Çeşitli kurul kararlarının ve bu kararlar doğrultusunda uygulanan idari yaptırımların da konu edildiği söyleşide, bir tür kariyer mesleği olan İnsan Hakları ve Eşitlik Uzmanlığı hakkında TİHEK yetkililerince kapsamlı bilgilendirme yapıldı.

Söyleşiye, İstanbul Milletvekili Rumeysa Kadak, Rektörümüz Prof. Dr. Yusuf Yılmaz, akademisyenler, Üniversiteli Aklı Kamil Topluluğu (ÜniAK), Hukuk Fakültesi Öğrenci Topluluğu ve İnsan Hakları Topluluğu katıldı.

RTEÜ BASIN

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )