RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...
Üniversitemizin Patent Başarısı
14 Kasım 2022 Pazartesi - Görüntülenme: 2384

Üniversitemiz son yıllarda göstermiş olduğu patent başarılarına bir yenisini daha ekledi.

“Vasküler ve Üriner Sistemlerde Oluşan Kalsifiye Yapıların Kriyoterapi ile Fragmente Edilmesi İçin Çok Katmanlı Gaz Taşıyıcı Sistem” başlıklı buluş başvurusu Türk Patent ve Marka Kurumundan patent tescili aldı.

Öğretim üyelerimiz tarafından geliştirilen bu buluş; vasküler ve üriner sistemlerde oluşan kalsifiye yapıların kriyoterapi ile fragmente edilmesine uygun, ısı iletkenliği düşük, çok katmanlı gaz taşıyıcı sistem ile ilgilidir. Çok katmanlı gaz taşıyıcı sistem; gaz taşıyıcı iç kateter, iç kateter yüzeyi üzerine spiral şeklinde sarılmış ipek iplik, ipek iplik yüzeyine kaplanmış serisin jel katmanı, polimer temelli antibakteriyel kılıf kateter ve gaz girişi içermektedir. Buluşa konu çok katmanlı gaz taşıyıcı sistemde, düşük ısıl iletkenliğe sahip olmasını ipek iplik sağlamaktadır. Buluşta soğuğun şok etkisi ile (kriyoterapi uygulanarak) vasküler ve üriner kaynaklı kalsifiye yapıların fragmantasyonu sağlanmaktadır.

Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Şatıroğlu, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vagif Nevruzoğlu, Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tolga Mercantepe, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Derya Bal Altuntaş, Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sait Barış Güner, Tıp Fakültesi  Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Altuntaş,  Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Tümkaya, Tıp Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Sedat Ozan Karakişi, Tıp Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Şaban Ergene ve Zeliha Merve Kaplan’ı elde ettikleri başarı dolayısıyla tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

 

RTEÜ BASIN

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )